Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad
Płeć
Dziedziny
Metody
Sposób kontaktu
Styl porady

Waga 24.09 - 22.10

Sławni ludzie: waga

Paulina Borghese - właśc. Paoletta Maria Buonaparte, jako jedyna z rodzeństwa Napoleona zachowała pierwotną formę nazwiska (ur. 20 października 1780 w Ajaccio - zm. 9 czerwca 1825 we Florencji) - druga córka Carla Marii Buonaparte i Letycji z domu Ramolino, ulubiona siostra cesarza Napoleona. Stała się tam znana ze względu na swobodny tryb życia i liczne przygody erotyczne (prawdopodobnie była nimfomanką). W 1797 Napoleon wydał ją za mąż za generała Leclerca po tym, jak był świadkiem ich fizycznej bliskości w miejscu publicznym (na klatce schodowej kwatery wojsk francuskich w Mediolanie). Leclerc wkrótce został wysłany z ekspedycją francuską na San Domingo (obecnie Haiti), która miała stłumić powstanie miejscowej ludności. Również tam Paulina prowadziła bogate życie erotyczne, miała romanse z wojskowymi - i z oficerami i z niższymi szarżami. Natomiast gdy jej mąż zachorował w roku 1802 na żółtą febrę, to z pełnym poświęceniem oddała się opiece nad nim, aż do jego śmierci. Leclerk był ojcem jej syna Dermida, który zmarł w 1806 roku mając osiem lat. Oprócz swobodnego obyczajowo trybu życia odznaczała się rozrzutnością. W odróżnieniu od większości rodzeństwa Napoleona nie miała ambicji politycznych, ale przyjęła w roku 1806 władzę nad księstwami Parmy i Guastalli, wkrótce jednak je sprzedała za sumę 6 milionów franków. Od roku 1810 jej stosunki z cesarzem uległy znacznemu pogorszeniu ze względu na nieprzyjaźń z jego drugą małżonką, Marią Ludwiką. Jako osoba urodzona pod znakiem Wagi, była wielką marzycielką, istotą uroczą, łagodną i pełną dobroci. Narcyzm Pauliny kazała jej nieustannie wsłuchiwać się w brzmienie własnego głosu i dbać o urodę, której nie poskąpiła jej Wenus. Była prawdziwą Wagą, wieczną uwodzicielką.


Oskar Wilde - Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (ur. 16 października 1854 w Dublinie, zm. 30 listopada 1900 w Paryżu) – irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Był synem znanego chirurga, okulisty i laryngologa Sir Williama Wilde'a i Lady Jane Wilde, poetki, która prowadziła jeden z najznamienitszych salonów literackich Dublina. Zajmowała się też tłumaczeniem literatury niemieckiej, była zaangażowana w ruch polityczny "Młoda Irlandia"; publikowała tam pod pseudonimem Speranza. Postawa i poglądy Wilde'a z jednej strony były wyszydzane, np. w operetce Giberta i Sullivana Patience (1881), lecz z drugiej – podziwiane i modne, a on stał się z czasem bywalcem salonów i arbitrem w sprawach sztuki. W roku 1882 pojechał z cyklem wykładów do Stanów Zjednoczonych. W 1884 r. ożenił się z Constance Lloyd i miał z nią dwójkę dzieci, synów Cyrila (1885) i Vyvyana (1886), którzy obaj przyjęli później nazwisko Holland. Wilde w latach 1887-1889 pracował jako dziennikarz w Pall Mall Gazette, potem był wydawcą Woman's World. W 1893 r. wydawca, ze względów obyczajowo-religijnych, nie zgodził się na wystawienie sztuki Wilde'a Salomé, premiera sceniczna odbyła się w Paryżu, gdzie dokonała tego Sarah Bernhardt. Treść sztuki stała się osnową wczesnej opery Ryszarda Straussa o tym samym tytule (1905). Oscar Wilde był biseksualistą. Jak sam mówił, kultywował pederastię na wzór starożytnych Greków. Miał kilku kochanków, m.in. Roberta Rossa, który był również jego oddanym przyjacielem. Innym z kochanków Wilde'a był lord Alfred Douglas, którego nazywał "Bosie". Jego ojciec, markiz Queensberry, Joh Sholto Douglas, publicznie znieważył Wilde'a, zostawiając w klubie notkę, w której napisał z błędem ortograficznym "Mr. Wilde posing as a Somdomite". Za swój homoseksualizm przyszło mu zapłacić dwuletnim pobytem w więzieniu. Jako reprezentant znaku Wagi miał doskonały i wyrafinowany gust, cechowały go lekkość i czar osobisty.


Romy Schneider - (23 września 1938 w Wiedniu, zm. 29 maja 1982 w Paryżu) – francuska aktorka pochodzenia austriackiego. Już jako bardzo młoda dziewczynka zyskała ogromną popularność dzięki roli Sissi. Urodzona pod znakiem Wagi, której patronuje Wenus, przez całe swe życie wzruszała i zachwycała zarówno urodą jak talentem. Niewątpliwie wiedziała jak wykorzystywać atut ujmującej piękności i subtelnie uwodzić, udając chłodną, by podsycić pożądanie. Wrażliwa, bardzo sentymentalna, boleśnie przeżywała miłosne porażki, których doznała nie jako bohaterka filmów, lecz kobieta z krwi i kości.


Denis Diderot – (ur. 5 października 1713 w Langres we Francji, zm. 31 lipca 1784 w Paryżu) – francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia. Jest on twórcą nowatorskiej teorii dramatu mieszczańskiego, umieszczającej utwory dramatyczne między komedią i tragedią, co miało być bliższe rzeczywistości. Teorię opisał w dziełach: Rozmowy o Synu naturalnym (Entretiens sur "Le fils naturel", 1757) i O poezji dramatycznej (De la poésie dramatique, 1759). Denis Diderot stał się inicjatorem, naczelnym redaktorem i jednym z głównych twórców Encyklopedii (1751–1772), która zebrała dorobek myśli społecznej, filozoficznej i moralnej europejskiego oświecenia. Sam napisał szereg artykułów z dziedziny filozofii, sztuki i rzemiosła. To monumentalne dzieło współtworzył z nim matematyk Jean d'Alembert. Przez całe swoje życie był związany tak mocno z Szampanią jak i z Paryżem. Tak to bywa z Wagami, które choć wahają się, to zawsze coś utrzymuje w równowadze obie ich szale.


Rita Hayworth – właśc. Margarita Carmen Cansino (ur. 17 października 1918 na Brooklynie w Nowym Jorku; zm. 14 maja 1987 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańskiego i irlandzkiego. Hollywoodzka piękność, zwana boginią miłości. Była córką hiszpańskiego aktora i tancerki. Poruszała się lekko, z wdziękiem i harmonią, jakże typową dla urodzonych pod znakiem Wagi. Te wrodzone zdolności rozwinęła dzięki nauce tańca, którą kontynuowała przez całe dzieciństwo. Grała role wampów i femme fatale. Wielokrotnie wychodziła za mąż, a o swych związkach z mężczyznami powiedziała: „Wszyscy żenili się z Gildą, ale budzili się ze mną”


Mahatma Gandhi - co w sanskrycie znaczy wielka dusza, ur. 2 października 1869 w Porbandarze, zm. 30 stycznia 1948 w New Delhi) – jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej. Rozpoczął karierę prawniczą, która doskonale odpowiada dążącej do równowagi i sprawiedliwości zodiakalnej Wadze. Pochodził z bogatej rodziny, był bardzo zdolny i inteligentny. Po powrocie z Anglii podjął działalność na rzecz wyzwolenia Indii, wzywając jednocześnie rodaków do niestosowania siły i przemocy. Skrajny pacyfista (cecha Wag), prosił ludność o bojkotowanie angielskich towarów. W roku 1947 był jednym z twórców niepodległego państwa.


Le Corbusier – (ur. 6 października 1887 w La Chaux-de-Fonds, zm. 27 sierpnia 1965 w Cap Martin) – francuski architekt, urbanista, malarz i rzeźbiarz szwajcarskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego. Jego wszechstronna działalność wpłynęła nie tylko na architekturę, ale także na sztuki plastyczne i urbanistykę. Po wojnie Le Corbusierowi jako jednemu z najsłynniejszych architektów powierzano najbardziej prestiżowe realizacje, nie tylko w Europie, ale i w Indiach czy Brazylii. W 1947 został członkiem komitetu złożonego z architektów, który miał przygotować plany budowy siedziby ONZ w Nowym Jorku; ostatecznie realizację przyznano Amerykaninowi Wallace'owi Harrisonowi, lecz opierała się ona w dużym stopniu na koncepcji Le Corbusiera.

 

John Lennon – (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Znany przede wszystkim jako jeden z Beatlesów. Od królowej Elżbiety II otrzymał w 1965 tytuł szlachecki i order imperium brytyjskiego (MBE), który jednak zwrócił w 1969 roku, uzasadniając swoje postanowienie w dołączonym liście. "Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria - Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka "Cold Turkey" słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon."

 

Lech Wałęsa – (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący "Solidarności", opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. Człowiek roku 1981 według magazynu "Time" oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983). Prowadzony w latach 1980–1981 przez Lecha Wałęsę związek zawodowy przekształcił się w masowy ruch społeczno-polityczny, liczący w szczytowym okresie około 10 mln członków, wokół którego powstawały organizacje satelickie ("Solidarność" Rolników Indywidualnych czy Niezależne Zrzeszenie Studentów).

 

Bob Geldof – (ur. 5 października 1954 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera "Pink Floyd The Wall"), działacz społeczny i biznesmen.. W 1975 roku założył zespół The Boomtown Rats, którego największa popularność przypada na lata 1977-1980. Stworzył jeden z największych hitów muzyki lat 80. – „I Don’t Like Mondays”. W 2005 r. w 10 miastach na całym świecie, razem z Bono, zorganizował koncerty w ramach akcji Live 8. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy, z którymi boryka się Afryka: głód, bieda, bezrobocie czy AIDS. Koncerty odbyły się w Filadelfii, Londynie i Eden w Kornwalii (Wielka Brytania), Paryżu, Berlinie, Rzymie, Tokio, Moskwie i w Barrie w kanadyjskim Ontario. Za działalność charytatywną dwukrotnie (1985 i 2005) otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, a brytyjska królowa nadała mu w 1986 r. Order Imperium Brytyjskiego, czyniąc go tym samym szlachcicem. W 2005 uhonorowano go nagrodą MTV Free Your Mind. W roku 2008 odebrał honorowy tytuł doktora za swój wkład do muzyki i humanitaryzm

 

Kate Winslet – (ur. 5 października 1975 w Reading, Wielka Brytania) – angielska aktorka filmowa, laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Lektor. Wyszła za brytyjskiego reżysera Sama Mendesa. 15 marca 2010 roku poinformowano o rozstaniu pary. Jest matką dwójki dzieci: Mii (ur. 12 października 2000r.) i Joe (ur. 22 grudnia 2003r.). Obie siostry Kate Winslet – starsza Anna i młodsza Beth, są także aktorkami. W filmie zadebiutowała w roku 1991 w serialu Dark Season. Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 1994 roku w obrazie Heavenly Creatures. Popularność przyniosła jej rola w filmie Rozważna i romantyczna, za którą otrzymała nominację do Oscara. Jednak sławę zdobyła dzięki roli w filmie Titanic, za którą zresztą też była nominowana do tej nagrody.

Znak Waga a...

Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.