Wschód: 07:35
Zachód: 15:23
Faza księżyca:
rosnący garb
środa 11 grudnia 2024
IMIENINY: Daniel
Waga 24.09 - 22.10
Waga 24.09 - 22.10
WYBIERZ ZNAK ZODIAKU
Sławni ludzie:
waga
Paulina Borghese - właśc. Paoletta Maria Buonaparte, jako jedyna z rodzeństwa Napoleona zachowała pierwotną formę nazwiska (ur. 20 października 1780 w Ajaccio - zm. 9 czerwca 1825 we Florencji) - druga córka Carla Marii Buonaparte i Letycji z domu Ramolino, ulubiona siostra cesarza Napoleona. Stała się tam znana ze względu na swobodny tryb życia i liczne przygody erotyczne (prawdopodobnie była nimfomanką). W 1797 Napoleon wydał ją za mąż za generała Leclerca po tym, jak był świadkiem ich fizycznej bliskości w miejscu publicznym (na klatce schodowej kwatery wojsk francuskich w Mediolanie). Leclerc wkrótce został wysłany z ekspedycją francuską na San Domingo (obecnie Haiti), która miała stłumić powstanie miejscowej ludności. Również tam Paulina prowadziła bogate życie erotyczne, miała romanse z wojskowymi - i z oficerami i z niższymi szarżami. Natomiast gdy jej mąż zachorował w roku 1802 na żółtą febrę, to z pełnym poświęceniem oddała się opiece nad nim, aż do jego śmierci. Leclerk był ojcem jej syna Dermida, który zmarł w 1806 roku mając osiem lat. Oprócz swobodnego obyczajowo trybu życia odznaczała się rozrzutnością. W odróżnieniu od większości rodzeństwa Napoleona nie miała ambicji politycznych, ale przyjęła w roku 1806 władzę nad księstwami Parmy i Guastalli, wkrótce jednak je sprzedała za sumę 6 milionów franków. Od roku 1810 jej stosunki z cesarzem uległy znacznemu pogorszeniu ze względu na nieprzyjaźń z jego drugą małżonką, Marią Ludwiką. Jako osoba urodzona pod znakiem Wagi, była wielką marzycielką, istotą uroczą, łagodną i pełną dobroci. Narcyzm Pauliny kazała jej nieustannie wsłuchiwać się w brzmienie własnego głosu i dbać o urodę, której nie poskąpiła jej Wenus. Była prawdziwą Wagą, wieczną uwodzicielką.
Oskar Wilde - Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde (ur. 16 października 1854 w Dublinie, zm. 30 listopada 1900 w Paryżu) – irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Był synem znanego chirurga, okulisty i laryngologa Sir Williama Wilde'a i Lady Jane Wilde, poetki, która prowadziła jeden z najznamienitszych salonów literackich Dublina. Zajmowała się też tłumaczeniem literatury niemieckiej, była zaangażowana w ruch polityczny "Młoda Irlandia"; publikowała tam pod pseudonimem Speranza. Postawa i poglądy Wilde'a z jednej strony były wyszydzane, np. w operetce Giberta i Sullivana Patience (1881), lecz z drugiej – podziwiane i modne, a on stał się z czasem bywalcem salonów i arbitrem w sprawach sztuki. W roku 1882 pojechał z cyklem wykładów do Stanów Zjednoczonych. W 1884 r. ożenił się z Constance Lloyd i miał z nią dwójkę dzieci, synów Cyrila (1885) i Vyvyana (1886), którzy obaj przyjęli później nazwisko Holland. Wilde w latach 1887-1889 pracował jako dziennikarz w Pall Mall Gazette, potem był wydawcą Woman's World. W 1893 r. wydawca, ze względów obyczajowo-religijnych, nie zgodził się na wystawienie sztuki Wilde'a Salomé, premiera sceniczna odbyła się w Paryżu, gdzie dokonała tego Sarah Bernhardt. Treść sztuki stała się osnową wczesnej opery Ryszarda Straussa o tym samym tytule (1905). Oscar Wilde był biseksualistą. Jak sam mówił, kultywował pederastię na wzór starożytnych Greków. Miał kilku kochanków, m.in. Roberta Rossa, który był również jego oddanym przyjacielem. Innym z kochanków Wilde'a był lord Alfred Douglas, którego nazywał "Bosie". Jego ojciec, markiz Queensberry, Joh Sholto Douglas, publicznie znieważył Wilde'a, zostawiając w klubie notkę, w której napisał z błędem ortograficznym "Mr. Wilde posing as a Somdomite". Za swój homoseksualizm przyszło mu zapłacić dwuletnim pobytem w więzieniu. Jako reprezentant znaku Wagi miał doskonały i wyrafinowany gust, cechowały go lekkość i czar osobisty.
Romy Schneider - (23 września 1938 w Wiedniu, zm. 29 maja 1982 w Paryżu) – francuska aktorka pochodzenia austriackiego. Już jako bardzo młoda dziewczynka zyskała ogromną popularność dzięki roli Sissi. Urodzona pod znakiem Wagi, której patronuje Wenus, przez całe swe życie wzruszała i zachwycała zarówno urodą jak talentem. Niewątpliwie wiedziała jak wykorzystywać atut ujmującej piękności i subtelnie uwodzić, udając chłodną, by podsycić pożądanie. Wrażliwa, bardzo sentymentalna, boleśnie przeżywała miłosne porażki, których doznała nie jako bohaterka filmów, lecz kobieta z krwi i kości.
Denis Diderot – (ur. 5 października 1713 w Langres we Francji, zm. 31 lipca 1784 w Paryżu) – francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia. Jest on twórcą nowatorskiej teorii dramatu mieszczańskiego, umieszczającej utwory dramatyczne między komedią i tragedią, co miało być bliższe rzeczywistości. Teorię opisał w dziełach: Rozmowy o Synu naturalnym (Entretiens sur "Le fils naturel", 1757) i O poezji dramatycznej (De la poésie dramatique, 1759). Denis Diderot stał się inicjatorem, naczelnym redaktorem i jednym z głównych twórców Encyklopedii (1751–1772), która zebrała dorobek myśli społecznej, filozoficznej i moralnej europejskiego oświecenia. Sam napisał szereg artykułów z dziedziny filozofii, sztuki i rzemiosła. To monumentalne dzieło współtworzył z nim matematyk Jean d'Alembert. Przez całe swoje życie był związany tak mocno z Szampanią jak i z Paryżem. Tak to bywa z Wagami, które choć wahają się, to zawsze coś utrzymuje w równowadze obie ich szale.
Rita Hayworth – właśc. Margarita Carmen Cansino (ur. 17 października 1918 na Brooklynie w Nowym Jorku; zm. 14 maja 1987 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańskiego i irlandzkiego. Hollywoodzka piękność, zwana boginią miłości. Była córką hiszpańskiego aktora i tancerki. Poruszała się lekko, z wdziękiem i harmonią, jakże typową dla urodzonych pod znakiem Wagi. Te wrodzone zdolności rozwinęła dzięki nauce tańca, którą kontynuowała przez całe dzieciństwo. Grała role wampów i femme fatale. Wielokrotnie wychodziła za mąż, a o swych związkach z mężczyznami powiedziała: „Wszyscy żenili się z Gildą, ale budzili się ze mną”
Mahatma Gandhi - co w sanskrycie znaczy wielka dusza, ur. 2 października 1869 w Porbandarze, zm. 30 stycznia 1948 w New Delhi) – jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej. Rozpoczął karierę prawniczą, która doskonale odpowiada dążącej do równowagi i sprawiedliwości zodiakalnej Wadze. Pochodził z bogatej rodziny, był bardzo zdolny i inteligentny. Po powrocie z Anglii podjął działalność na rzecz wyzwolenia Indii, wzywając jednocześnie rodaków do niestosowania siły i przemocy. Skrajny pacyfista (cecha Wag), prosił ludność o bojkotowanie angielskich towarów. W roku 1947 był jednym z twórców niepodległego państwa.
Le Corbusier – (ur. 6 października 1887 w La Chaux-de-Fonds, zm. 27 sierpnia 1965 w Cap Martin) – francuski architekt, urbanista, malarz i rzeźbiarz szwajcarskiego pochodzenia, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego. Jego wszechstronna działalność wpłynęła nie tylko na architekturę, ale także na sztuki plastyczne i urbanistykę. Po wojnie Le Corbusierowi jako jednemu z najsłynniejszych architektów powierzano najbardziej prestiżowe realizacje, nie tylko w Europie, ale i w Indiach czy Brazylii. W 1947 został członkiem komitetu złożonego z architektów, który miał przygotować plany budowy siedziby ONZ w Nowym Jorku; ostatecznie realizację przyznano Amerykaninowi Wallace'owi Harrisonowi, lecz opierała się ona w dużym stopniu na koncepcji Le Corbusiera.
John Lennon – (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Znany przede wszystkim jako jeden z Beatlesów. Od królowej Elżbiety II otrzymał w 1965 tytuł szlachecki i order imperium brytyjskiego (MBE), który jednak zwrócił w 1969 roku, uzasadniając swoje postanowienie w dołączonym liście. "Wasza Wysokość, zwracam moje odznaczenie jako znak sprzeciwu. Protestuję przeciwko brytyjskiej ingerencji w konflikt na linii Nigeria - Biafra oraz wspieraniu Ameryki w wojnie z Wietnamem oraz temu, że piosenka "Cold Turkey" słabo radzi sobie na liście przebojów. Z wyrazami szacunku John Lennon."
Lech Wałęsa – (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy, z zawodu elektryk. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący "Solidarności", opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. Człowiek roku 1981 według magazynu "Time" oraz laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983). Prowadzony w latach 1980–1981 przez Lecha Wałęsę związek zawodowy przekształcił się w masowy ruch społeczno-polityczny, liczący w szczytowym okresie około 10 mln członków, wokół którego powstawały organizacje satelickie ("Solidarność" Rolników Indywidualnych czy Niezależne Zrzeszenie Studentów).
Bob Geldof – (ur. 5 października 1954 w Dublinie) – irlandzki wokalista, autor tekstów piosenek, aktor (zagrał główną rolę Pinka w filmie Alana Parkera "Pink Floyd The Wall"), działacz społeczny i biznesmen.. W 1975 roku założył zespół The Boomtown Rats, którego największa popularność przypada na lata 1977-1980. Stworzył jeden z największych hitów muzyki lat 80. – „I Don’t Like Mondays”. W 2005 r. w 10 miastach na całym świecie, razem z Bono, zorganizował koncerty w ramach akcji Live 8. Ich celem było zwrócenie uwagi polityków grupy G8 na problemy, z którymi boryka się Afryka: głód, bieda, bezrobocie czy AIDS. Koncerty odbyły się w Filadelfii, Londynie i Eden w Kornwalii (Wielka Brytania), Paryżu, Berlinie, Rzymie, Tokio, Moskwie i w Barrie w kanadyjskim Ontario. Za działalność charytatywną dwukrotnie (1985 i 2005) otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, a brytyjska królowa nadała mu w 1986 r. Order Imperium Brytyjskiego, czyniąc go tym samym szlachcicem. W 2005 uhonorowano go nagrodą MTV Free Your Mind. W roku 2008 odebrał honorowy tytuł doktora za swój wkład do muzyki i humanitaryzm
Kate Winslet – (ur. 5 października 1975 w Reading, Wielka Brytania) – angielska aktorka filmowa, laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Lektor. Wyszła za brytyjskiego reżysera Sama Mendesa. 15 marca 2010 roku poinformowano o rozstaniu pary. Jest matką dwójki dzieci: Mii (ur. 12 października 2000r.) i Joe (ur. 22 grudnia 2003r.). Obie siostry Kate Winslet – starsza Anna i młodsza Beth, są także aktorkami. W filmie zadebiutowała w roku 1991 w serialu Dark Season. Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 1994 roku w obrazie Heavenly Creatures. Popularność przyniosła jej rola w filmie Rozważna i romantyczna, za którą otrzymała nominację do Oscara. Jednak sławę zdobyła dzięki roli w filmie Titanic, za którą zresztą też była nominowana do tej nagrody.
Wybierz idealnego eksperta dla siebie
Wszystko o znaku Waga
Piątek
1, 2, 7, 20
Architekt, Fryzjer, Grafik, Projektant, Prawnik
Kim Kardashian, Katarzyna Cichopek, Martyna Wojciechowska, Bella Hadid
Jeśli masz za dużo powietrza, możesz zbyt dużo rozmyślać zamiast działać...
Wenus rządzi zarówno Bykiem, jak i Wagą, i może sprawić, że odkryjesz piękno i miłość. Podczas swojego...
Komunikatywny
Przyjazny
Kreatywny
Rozsądna
Dociekliwa
Sumienna
Róż
Wiąz Werbena
Szafran Gożdzik Geranium
Jaspis Szafir Koral
Zrób to każdego dnia
Tańcz, ćwicz, rozciągaj swoje ciało Spaceruj, poznawaj naturę wokół siebie Spełniaj się aranżując, dekorując i zmieniając wnętrza Książki, filmy i seriale zrelaksują Cię po ciężkim dniu