Wschód: 07:30
Zachód: 15:24
Faza księżyca:
rosnący sierp
piątek 6 grudnia 2024
IMIENINY: Emil, Mikołaj
Bliźnięta 22.05 - 22.06
Bliźnięta 22.05 - 22.06
WYBIERZ ZNAK ZODIAKU
Sławni ludzie:
bliźnięta
Dufy Raoul (1877-1953), francuski malarz i grafik, początkowo uległ wpływom impresjonizmu, przystał do fowistów (1906-1908), współtworząc tzw. szkołę z Hawru. Po I wojnie światowej skonkretyzował własny dekoracyjny styl, pełen zmysłowości, afirmacji życia, poetyckiego wdzięku. Czyste barwy określa ciemna, finezyjna kreska. Chętnie stosował technikę gwaszu i akwareli, zajmował się malarstwem ściennym (w Palais Chaillot), grafiką, ilustracją, scenografią i sztuką użytkową (projektował tkaniny dla P. Poireta, dyktatora mody).Jego sztuka jest typowa dla Bliźniąt pełna ruchu, jak powietrze żywioł patronujący znakowi.
Marguerite Yourcenar (wł. de Crayencour) (ur. 8 czerwca 1903, zm. 17 grudnia 1987) - pisarka francuska. Urodziła się w Brukseli w Belgii, jej matka zmarła w dziesięć dni po porodzie z powodu komplikacji. Uczyła się w posiadłości swego ojca w północnej Francji. Ojciec nauczył ją łaciny gdy miała dziesięć lat, a greki w wieku lat dwunastu. Jej pierwsza powieść Alexis opublikowana została w 1929 roku. Marguerite była lesbijką. Jej bliska przyjaciółka, a także wielka miłość, tłumaczka Grace Frick, zaprosiła ją do Ameryki, gdzie Marguerite wykładała literaturę porównawczą w Nowym Jorku. W 1951 opublikowała po francusku powieść Pamiętniki Hadriana, którą pisała z przerwami od dekady. Powieść ta odniosła natychmiastowy sukces i spotkała się z uznaniem krytyków. Yourcenar odtworzyła w niej życie i śmierć jednego z największych władców starożytnego świata, rzymskiego cesarza Hadriana, który pisze długi list skierowany do wnuka, młodego Marka Aureliusza. Cesarz wspomina swoją przeszłość, opisuje triumfy i swą filozofię. Yourcenar jako pierwsza kobieta w historii została wybrana w 1980 do Akademii Francuskiej. Należała do grona najbardziej poważanych twórców piszących w języku francuskim, opublikowała wiele powieści oraz trzy tomy wspomnień. Była typowym Bliźniakiem Żądza wiedzy, pragnienie zrozumienia każdego zjawiska i przeanalizowania każdego problemu, umiłowanie prawdy to jej zodiakalne cechy. W jej twórczości widoczna jest dwoistość natury Bliźniąt.
Isadora Duncan, właściwie Dora Angela Duncanon (ur. 26 maja 1877 w San Francisco, zm. 14 września 1927 w Nicei, pochowana na Cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu) – tancerka amerykańska. Nie studiowała tańca w sposób systematyczny, lecz stworzyła oryginalny, niepowtarzalny styl oparty na własnej filozofii. Czerpała z nowych tendencji tańca modern, którego była pionierką. Widziała w tańcu wyraz wolnej myśli i radykalnie sprzeciwiała się ograniczeniom, jakie narzucał taniec klasyczny. Wywarła ogromny wpływ zarówno na całokształt przyszłej sztuki scenicznej, jak i na wygląd następnych pokoleń tancerzy. Odrzuciła klasyczną białą paczkę (tutu), zrzuciła baletki, tańczyła przyodziana w grecką tunikę, boso i z rozpuszczonymi włosami, co było szokującą innowacją dla ówczesnej publiczności. Jako pierwsza pokazała się na scenie ubrana tylko w obcisły trykot.
John Fitzgerald Kennedy (ur. 29 maja 1917 w Brookline, zm. 22 listopada 1963 w Dallas) nazywany "John F. Kennedy", "JFK", "Jack Kennedy", "Ken" – 35. i jedyny katolicki prezydent Stanów Zjednoczonych. Człowiek Roku 1961 wg tygodnika Time. Jego cechy osobowości przypisane do jego znaku zodiaku to umiejętność nawiązywania kontaktów, potrzeba bliskości rodziny , młodość inteligencja. Wszelkie cechy jakie właśnie posiadał John Fitzgerald Kennedy. W Senacie miał opinię "wiecznego kawalera i podrywacza". Na mającym ponad 30 lat senatorze zaczęła ciążyć presja, głównie ze strony ojca Josepha. Despotyczny patriarcha rodu chciał wysunąć syna jako kandydata w wyborach prezydenckich, ale uważał, że jego kawalerstwo i bezdzietność może poważnie zaprzepaścić tę jedyną szansę.
Marilyn Monroe, - naprawdę nazywała się Norma Jean Beaker. Urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Nigdy nie poznała ojca, a matka zmarła, kiedy miała 8 lat. 9- letnia Norma Jean została umieszczona w sierocińcu. Mając 16 lat wyszła za mąż po raz pierwszy. Jednak nie miała szczęścia do mężczyzn, ponieważ była mężatką 3 razy, ale nigdy niebyła szczęśliwa. Pracowała jako lakierniczka, potem jako dziewczyna z okładki dla gazet żołnierskich. Od 1950 roku zaczęła się jej przygoda z Hollywood. Zagrała w "Pokusie", "Przystanku autobusowym" oraz w wielu innych. Zmarła 5 sierpnia 1962 roku. Okoliczności śmierci pozostały niewyjaśnione. Stwierdzono, iż przedawkowała leki nasenne. Była obdarzona typową dla Bliźniąt wrażliwością, była pewna swojej seksualności.
Robert Alexander Schumann - (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich), niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu. Mąż Clary Schumann. Był synem księgarza-wydawcy, od młodzieńczych lat obracał się w kręgach poetycko-literackich. Początkowo, nie zdawał sobie sprawy ze swojego muzycznego powołania. Jako 8-letni chłopiec zaczął wprawdzie naukę muzyki u J. G. Kuntzscha (organisty), grę na fortepianie, lecz w 1828 wstąpił na wydział prawa uniwersytetu w Lipsku. Jednak spotkanie z Fryderykiem Wieckiem, nauczycielem gry na fortepianie, zdecydowało o zmianie planów życiowych. Schumann doskonalił swoje umiejętności gry na fortepianie pod jego okiem (córka Wiecka, Klara, sama będąca świetną pianistką, została później żoną Schumanna). Jednakże zbyt intensywne ćwiczenia doprowadziły do uszkodzenia dłoni (paraliż palca) uniemożliwiając karierę pianistyczną. Skupił się więc na kompozycji i krytyce muzycznej. W 1831 rozpoczął systematyczną naukę kompozycji u H. Dorna. Jeśli chodzi o krytykę i publicystykę muzyczną - w 1833 rozpoczął walkę o nową muzykę w swym piśmie "Neue Zeitschrift fur Musik". Bardzo interesowały go nowe wielkie talenty. Jako jeden z pierwszych nazwał geniuszem Chopina (kapelusze z głów, panowie - oto geniusz), Brahmsa, odnalazł zapomniane utwory Franza Schuberta. W 1843 roku rozpoczął wykłady kompozycji w nowo założonym konserwatorium lipskim. Kilka lat później przeniósł się do Düsseldorfu obejmując stanowisko dyrygenta. Przez długi okres nękały go zaburzenia systemu nerwowego. W 1854 r. nadeszło załamanie i kryzys kompozytora - usiłował on popełnić samobójstwo, rzucając się do Renu. Dwa ostatnie lata życia spędził w odosobnieniu - w Endenich pod Bonn. Jego twórczość reprezentuje najbardziej czysty typ muzyki romantycznej; apostołował on ideologii powiązania muzyki z poezją, poszukiwaniom nowych form wyrazu, nowych środków technicznych. Najważniejsze miejsce w jego twórczości zajmują kompozycje fortepianowe i pieśni. W tych gatunkach był wielkim nowatorem. Jest dość niezwykłym przykładem Bliźniąt. Wyraźnie widać dwoistość jego charakteru. Początkowo niepewny czy jego powołaniem jest muzyka czy też literatura. Ostatecznie poświęcił się muzyce.
Królowa Wiktoria – właściwie: Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata a także cesarzowa Indii. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rumunii, Rosji i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii i Hiszpanii. Królowa Wiktoria była pierwszym nowoczesnym brytyjskim monarchą. Poprzedni władcy byli aktywnymi uczestnikami życia politycznego, jednak seria reform politycznych umocniła stanowisko Izby Gmin kosztem Izby Lordów i monarchy. Rola królowej stawała się coraz bardziej symboliczna. Wraz ze spadkiem znaczenia monarchii w życiu politycznym a wzrostem jej symbolicznego znaczenia, stała się ona kwintesencją moralności i wartości rodzinnych. W odróżnieniu od obfitujących w skandale rządów poprzedników, panowanie Wiktorii zakorzeniło w brytyjskiej świadomości wizerunek królestwa jako "rodzinnej monarchii", z którą purytańska w swych obyczajach klasa średnia mogła się identyfikować.
Anna Frank – ur.12 czerwca 1929 we Frankfurcie nad Menem, zm.luty lub marzec 1945 w Bergen - Belsen. Żydowska dziewczyna, autorka pamiętnika, zmarła w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. W lipcu 1942 rodzina została zagrożona wywiezieniem do obozu koncentracyjnego; ojciec rodziny Otto Frank zorganizował wówczas z pomocą pracowników swojej firmy kryjówkę w dawnej oficynie. Frankowie mieszkali tam od 8 lipca 1942 do 4 sierpnia 1944. Krótko wcześniej Anne otrzymała na 13. urodziny album, w którym rozpoczęła pisanie dziennika; żyjąc w ukryciu, w bardzo ciężkich warunkach, zawarła w nim i opisała wszystko co ją otaczało. Przemyślenia i poglądy zawarte w dzienniku ukazują bardzo wrażliwą, wchodzącą dopiero w życie dziewczynkę. Obserwuje ona cały otaczający ją świat zamknięty w niewielkim budynku – pracowni ojca. Pisząc nie rozczulała się nad sobą, nigdy zdaje się nie tracić nadziei. Mimo wszystko zdobywa się na takie oto myśli: "Nadal wierzę, że ludzie są z natury dobrzy". Często oddaje się marzeniom, wspomina beztroskie lata wczesnego dzieciństwa, nigdy nie traci nadziei na poprawę sytuacji. Pomimo strasznych wydarzeń jakie codziennie dotykały małą Annę, z jej dziennika nie bije pesymizm. Dziewczynka opisuje m.in. drobne sprzeczki między mieszkańcami kryjówki, codzienne smutki i radości oraz pojawiające się u niej samej pierwsze oznaki zainteresowania chłopcami. By upamiętnić imię Anne Frank Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jej imieniem jedną z planetoid ( 5535 Annefrank) oraz jeden z kraterów na Wenus ( Frank).
Lech Kaczyński – ur. 18 czerwca 1949 r w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. Polski polityk, Prezydent RP w latach 2005–2010, prezes Najwyzszej Izby Kontroli w latach 1992–1995, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Buzka w latach 2000–2001, prezydent Warszawy w latach 2002–2005. Współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszy prezes, senator I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym UKSW I UG, specjalistą w zakresie prawa pracy. Zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154.
Johnny Deep – właściwie John Christopher Depp II , ur. 9 czerwca 1963. Amerykański aktor filmowy. Jest pochodzenia niemieckiego i irlandzkiego ma także indiańskie korzenie – jego dziadek ze strony matki pochodził z plemienia Czirokezów. Potrafi wcielić się w najróżniejsze role – od komediowych (Piraci z Karaibów) poprzez dramaty (Edward Nożycoręki), sensacyjne (Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2), skończywszy na thrillerach (Z piekła rodem). Johnny dwukrotnie wziął udział w nagraniach z brytyjskim zespołem rockowym Oasis. Zagrał na gitarze w utworze "Fade In-Out", który znalazł się na wydanym w roku 1997 albumie Be Here Now, a także wziął udział w nagraniu piosenki "Fade Away (Warchild Version)", która znalazła się na stronie Bsingla "Don't Go Away".Gdy miał 40 lat gazeta "People" ogłosiła go najseksowniejszym mężczyzną na świecie. Johnny Deep nominowany i nagradzany był 18 razy. Obecnie mieszka we Francji.
Kylie Minogue – ur.28 maja 1968 r w Australii. Wokalistka i aktorka. Jej płyty rozeszły się w nakładzie 60 milionów egzemplarzy na całym świecie. W 2005 roku Kylie rozpoczęła swoją największą trasę koncertową .Niestety ta trasa musiała zostać przerwana – okazało się bowiem, że Kylie musiała zmierzyć z nowotworem piersi. Na szczęście walka z chorobą zakończyła się pełnym wyleczeniem i rok później artystka triumfalnie powróciła na scenę.
Wybierz idealnego eksperta dla siebie
Wszystko o znaku Bliźnięta
Środa
1, 4, 8, 9
Dziennikarz, Handlowiec, Pilot, Kierowca, Redaktor
Anja Rubik, Dawid Podsiadło, Angelina Jolie, Agnieszka Chylińska, Michał Żebrowski
Jeśli masz za dużo powietrza, możesz zbyt dużo rozmyślać zamiast działać...
Merkury rządzi towarzystwem Bliźniąt i Panien, oferując wgląd w ich komunikację, ciekawość, i do pewnego...
Pomysłowy
Wierny
Błyskotliwy
Rozsądna
Dociekliwa
Sumienna
Żółty
Aloes Bluszcz
Jaśmin Kwiat pomarańczy Lawenda
Agat Bursztyn Amazonit
Zrób to każdego dnia
Rozwijaj swój umysł grając w planszówki, sudoku i krzyżówki Ćwicz i relaksuj się tańcząc zumbę Podróżuj i zwiedzaj tajemnicze miejsca na ziemi Znajdź chwilę na odpoczynek z książką