NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE
Płeć
Dziedziny
Metody
Sposób kontaktu
Styl porady

Wschód: 04:13

Zachód: 21:00

Faza księżyca:

rosnący garb

poniedziałek 17 czerwca 2024

IMIENINY: Laura

Rak 23.06 - 22.07

Rak 23.06 - 22.07

Sławni ludzie:
rak

Achille-Claude Debussy (ur. 22 sierpnia 1862 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 25 marca 1918 w Paryżu) pochowany na Cmentarzu Passy – francuski kompozytor, przedstawiciel impresjonizmu w muzyce. Muzyka Debussy'ego charakteryzuje się gęstą fakturą, żywą kolorystyką, wyraźnym wpływem orientalnych kultur muzycznych oraz zastosowaniem niekonwencjonalnych skal muzycznych i systemów tonacji. Debussy był "cudownym dzieckiem". Naukę w Konserwatorium Paryskim w klasie fortepianu rozpoczął w wieku 11 lat. W tym czasie zainteresowała się nim Nadieżda Filaretowna von Meck, bogata mecenas sztuki, co umożliwiło młodemu Debussy'emu nie tylko wstęp do muzycznych salonów, lecz także zapoznało go z modnymi w tym czasie trendami w muzyce rosyjskiej, głównie Musorgskiego i Borodina. Wsparcie finansowe pozwoliło mu także odbyć szereg podróży, między innymi wizyty w Bayreuth, która pozostawiła u niego niechęć do Wagnera i jego muzyki. W 1880 Debussy rozpoczął naukę kompozycji i już w 1884 zdobył prestiżową nagrodę Prix de Rome, które pozwoliła mu przedłużyć studia muzyczne o kolejne dwa lata spędzone w Rzymie. Związany z żywiołem wody pozostał wierny swemu znakowi skomponował Morze. Czerpał natchnienie z przyrody.


Józefina Bernadotte fr.: Joséphine Maximilienne Eugénie Napoléone, szw.: Josefina z domu de Beauharnais-Leuchtenberg (ur. 14 marca 1807 w Mediolanie, zm. 7 czerwca 1876 w Sztokholmie) – królowa-małżonka Szwecji i Norwegii, w 1807: księżniczka Bolonii, 1813: księżniczka Galliera, 1817: księżniczka Leuchtenberg, 1823: następczyni tronu Szwecji i Norwegii, od marca 1844 małżonka monarchy tych państw Oskara I z dynastii Bernadotte. Józefina urodziła się w Mediolanie jako córka wicekróla Italii – Eugeniusza de Beauharnais, księcia von Leuchtenberg, przybranego syna Napoleona, matką jej była bawarska księżniczka Augusta Amalia z rodu Wittelsbachów, córka pierwszego króla Bawarii Maksymiliana I i Augusty Wilhelminy von Hessen-Darmstadt. Imiona Józefina dostała po swej babce cesarzowej Józefinie, po dziadku królu Bawarii, po ojcu, i po ojcu chrzestnym Napoleonie (imię Napoléone skreślono jej w Szwecji po zamążpójściu).22 maja 1823 Józefina poślubiła w pałacu Leuchtenbergów w Monachium następca tronu Szwecji i Norwegii Oskara Bernadotte, jedynego syna króla Karola XIV Jana i królowej Dezyderii. Na ślub nie przyszła królowa Bawarii Teresa, żona Ludwika I, która była legitymistką i nie uważała Oskara za osobę krwi królewskiej. Ceremonię powtórzono w Sztokholmie 19 czerwca tegoż roku. Szwedzka para królewska od dawna szukała wśród rodów panujących małżonki dla syna, ale w tych czasach Świętego Przymierza na dworach europejskich nadal widziano Bernadottów jako plebejuszy i częściowo uzurpatorów (żyli wówczas jeszcze obalony król Szwecji Gustaw IV Adolf i jego syn, były następca tronu Gustaw von Holstein-Gottorp-Vasa), a więc konsekwentnie odmawiano im wydania za Oskara księżniczki krwi z bardziej znaczących rodów i musieli się zadowolić księżniczką "drugiej kategorii". Nie bez znaczenia było, że Józefina pochodziła ze strony matki od siostry Karola X Gustawa i przez nią od Gustawa Wazy, a więc jej dzieci z Oskarem uzyskały taki sam stopień pokrewieństwa z Wazami jak obaleni 1809 Holstein-Gottorpowie. Po przybyciu do Szwecji Józefina od początku pełniła przy boku teścia obowiązki "pierwszej damy", gdyż skromna i nienawidząca wszelkich ceremonii Dezyderia nie chciała brać udziału w życiu publicznym. Przejawiała typowy dla Raków narcyzm.


Salvador Dali - Salvador Felipe Jacinto urodził się 11.05.1904 w Figueras pod Geroną w Katalonii (północna Hiszpania) w rodzinie notariusza. Było to w osiem miesięcy po śmierci jego starszego brata, który miał także na imię Salvador. Sztuką zainteresował się wcześnie. Pierwsze swoje przybory malarskie dostał w wieku lat dziesięciu, kiedy to zauroczony jego poczynaniami artystycznymi niemiecki malarz - Siegfrid Burmann odwiedził go w jego rodzinnej posiadłości. Sam artysta tak wspominał tamten okres swojego życia: "Gdy miałem sześć lat, chciałem zostać Napoleonem - ale nim nie zostałem. Gdy miałem lat piętnaście, chciałem być Dalim i zostałem nim." Już w wieku 12 lat (1916 rok) brał pierwsze lekcje rysunku. Mając lat 14 zaczął z sukcesem wystawiać swoje obrazy. W jego wczesnych obrazach znać wpływy impresjonizmu i malarstwa hiszpańskiego XIX w. , którymi to zainteresował go kataloński artysta, malujący w stylu impresjonistycznym, Ramon Pichot. Z jego twórczości wyłania się wieczne dziecko które przez całe życie drzemie w osobowości każdego raka.


George Sand, właśc. Aurore Dudevant (ur. 1 lipca 1804 w Paryżu, zm. 8 czerwca 1876 w Nohant) – francuska pisarka. Była córką napoleońskiego oficera, który szybko ją osierocił. Była prawnuczką Maurycego Saskiego, nieślubnego syna Augusta II Mocnego. Dzieciństwo, poza trzyletnim pobytem na pensji w Paryżu, spędziła w Nohant. W 1822 wyszła za mąż za barona Casimira Dudevanta, z którym żyła 8 lat i miała dwójkę dzieci: Maurice'a (1823-1889) i Solange (1828-1899). Po separacji w 1831 przybyła do Paryża i zaczęła bujne życie towarzyskie i erotyczne. Była znana z ekscentrycznego zachowania, paliła cygara, ubierała się po męsku i przeklinała. Męskie ubrania umożliwiały jej spacery po Paryżu nieosiągalne dla innych kobiet jej stanu. W 1834 zaprzyjaźniła się z poetą, Alfredem de Musset, którego porzuciła podczas podróży w Wenecji, by potem kilkakrotnie do niego wracać. Romansowała z Lisztem i Balzakiem. W 1838 zaprzyjaźniła się z Chopinem, który wkrótce został jej kochankiem. Przez długi czas była dlań oparciem i inspiracją, jednakże zerwała z nim w 1847, co prawdopodobnie przyspieszyło śmierć kompozytora (1849). Jednym z pierwszych wspólnych wyjazdów George Sand i Chopina była podróż dla poprawy zdrowia Chopina na Majorkę, do miejscowości Valldemossa w 1838. Z powodu niesprzyjającej pogody, stan zdrowia Chopina gwałtownie się pogorszył i kompozytor bliski był śmierci. Dwa lata po powrocie z Majorki George Sand opublikowała wspomnienia z pobytu na wyspie zatytułowane Zima na Majorce (wydane w języku polskim po prawie 167 latach). Od 1839 do 1846 każde lato Chopin spędzał w posiadłości George Sand w Nohant, tam napisał swoje najwybitniejsze dzieła. Bliska przyjaźń George Sand z aktorką Marie Dorval spowodowała liczne plotki na temat domniemanego związku intymnego, jaki miałby je łączyć. Typową cechą George Sand jako zodiakalnego raka było rozkoszowanie się każdą nową miłością, powracanie do domu dzieciństwa, wrażliwość i obawa przed dorosłością.


Pearl Sydenstricker Buck (ur. 26 czerwca 1892 w Hillsboro, Zachodnia Wirginia, zm. 6 marca 1973 w Danby, Vermont), powieściopisarka i nowelistka amerykańska. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1938. Jej rodzice, misjonarze prezbiteriańscy, wyjechali do Chin w 1892 r., kiedy Pearl miała 3 miesiące. Pisarka spędziła tam pierwsze 18 lat swego życia, po czym przyjechała do Stanów Zjednoczonych, by ukończyć college. W 1914 r. wróciła do Chin i mieszkała tam do 1934 r. Twórczość pisarską rozpoczęła w 1930 r. Jej utwory dotyczyły głównie problematyki chińskiej. Miała ośmioro dzieci, w tym siedmioro adoptowanych. Była aktywną działaczką w dziedzinie praw człowieka, skupiała się przede wszystkim na adopcji sierot azjatyckich. Miała bardzo rozwinięty instynkt macierzyński przypisany jako cecha tego znaku z zodiaku.


Georges Jean Raymond Pompidou (ur. 5 lipca 1911 w Montboudif, zm. 2 kwietnia 1974 w Paryżu) – francuski polityk, premier Francji w latach 1962-1968 oraz prezydent Francji w latach 1969-1974. Był współpracownikiem prezydenta Charles'a de Gaulle'a, w 1944 mjako członek sztabu, w latach 1958-1959 jako dyrektor jego gabinetu. Był działaczem Unii Demokratów na Rzecz V Republiki. W latach 1946-1954 pełnił funkcję członka Rady Państwa, od 1954 r. pracował jako dyrektor generalny w banku Rotschilda, w latach 1959-1962 był członkiem Rady Konstytucyjnej, w 1962 de Gaulle mianował go premierem – do 1968 r. tworzył pięć kolejnych rządów. Rola Pompidou w państwie francuskim wzrosła szczególnie w okresie zamieszek i strajków w 1968 r. Po zdymisjonowaniu go przez de Gaulle'a (pozostał, według słów generała, "w rezerwie Republiki"), a następnie po rezygnacji de Gaulle'a z prezydentury Pompidou został 16 czerwca 1969 r. wybrany prezydentem kraju, z silnym poparciem partii gaullistowskiej, uzyskując ponad 58% głosów. Rozpoczął reformy ekonomiczne, dewaluując franka i wprowadzając okresowe zamrożenie cen. W polityce zagranicznej przystąpił do naprawiania stosunków z zagranicą, odrzucając przede wszystkim prowadzoną przez de Gaulle'a polityką sprzeciwu wobec wejścia Wielkiej Brytanii do EWG. Pomimo pogłosek o ciężkiej chorobie pozostawał na stanowisku aż do 1974 r., kiedy to zmarł na raka (makroglobulinemia Waldenströma). Georges Pompidou jest też autorem antologii poezji francuskiej. Od 1935 Georges Pompidou był mężem Claude. Jak przystało na prostodusznego Raka poczciwca był uosobieniem spokoju, człowiekiem niezwykle rodzinnym.


Gajusz Juliusz Cezar urodził się 13 lipca między 102, a 100 r.p.n.e. Zginął 15 marca roku 44. Wywodził się z gens Iulia, jednego z najstarszych, ale zubożałych rodów patrycjuszowskich Rzymu. Życie i działalność Juliusza Cezara przypadły na jeden z najbardziej burzliwych okresów w dziejach rzymskiej republiki arystokratycznej. Te przełomowe dla Rzymu czasy trwały od trybunatu Tyberiusza Grakcha w 133 r.p.n.e., a zakończyły się wraz z upadkiem republiki rzymskiej w 31 r.p.n.e., kiedy to w bitwie pod Akcjum Oktawian, siostrzeniec Cezara, później jego przybrany syn i następca, pokonał Marka Antoniusza, ostatniego obrońcę republiki. Nie da się ukryć, że sam Cezar swoją działalnością w znacznym stopniu przyczynił się do tego, że okres ten był tak niespokojny. Za ideał do naśladowania postawił sobie Cezar postać Aleksandra Wielkiego, charyzmatycznego wodza i ekspansjonisty.


Marc Chagall – Marc Chagall urodził się 7 lipca 1887r. w carskiej Rosji obecnie Białoruś. Zbliżając się do symbolizmu i surrealizmu rozwinął całkowicie indywidualny styl, tworząc własny, pełen liryzmu świat fantazji, snu i baśni, świat poetyckiej metafory, zmysłowej afirmacji życia, miłości i radości. Głównym źródłem twórczości Chagalla były wspomnienia z młodości, które przejawiają się w postaci motywów zaczerpniętych z żydowskich obrzędów, zwyczajów i folkloru małych miasteczek. W jego malarstwie przeważa subtelna i pogodna tematyka miłosna i pejzaże z częstym motywem kwiatów, skrzypiec, uskrzydlonych zegarów i postaci.


Nelson Mandela
– Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 r. w Transzei w RPA, był prezydentem RPA i czołowym działaczem w ruchu przeciwko segregacji rasowej, aktywnie walczył z apartheidem. Został laureatem pokojowej narody Nobla. Mandela jest synem wodza Thembu, ukończył studia prawnicze i rozpoczął działalność w obronie praw człowieka. W 1942 r. wstąpił do ANC (Afrykański Kongres Narodowy) a w 1950 r. został jego przywódcą. Jego ewolucja światopoglądowa przebiegała gwałtownie - na początku był zwolennikiem pokojowych rozwiązań, później związał się ze zbrojnym ramieniem ANC - Włócznia Narodu. W 1962 r. Mandela został aresztowany i otrzymał wyrok 5 lat pozbawienia wolności.


Wojciech Jaruzelski
– Wojciech Jaruzelski (ur.1923) - generał , polityk, I Sekretarz KC PZPR, prezydent PRL i RP. W czasie II Wojny Światowej przebywał na Litwie, został zesłany na Syberię. Ukończył sowiecką szkołę oficerską w Riazaniu. W 1947 wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. W 1956 awansował na najmłodszego generała Ludowego Wojska Polskiego. Piastował wiele bardzo eksponowanych stanowisk w PRL: był szefem Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, szefem Sztabu Generalnego, wiceministrem i Ministrem Obrony Narodowej. Objął rząd i funkcję I Sekretarza KC PZPR w 1981 roku, a 13 grudnia tego roku wprowadził stan wojenny i stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON). W 1985 ustąpił ze stanowiska premiera i zajął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa. W 1989 był współinicjatorem negocjacji Okrągłego Stołu. W 1989 r., jako jedyny zgłoszony kandydat, został wybrany na prezydenta RP. Jego następca – Lech Wałęsa, został wybrany w wyborach powszechnych w 1990 roku. Jest oskarżony o współudział w krwawym stłumieniu robotniczych wystąpień na Wybrzeżu (1970); w związku z wprowadzeniem stanu wojennego IPN postawił mu zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej.

 

Sylwester Stallone – (pseudonim Sly Italian Stallion Michael (as a teenager)) urodził się 6. lipca 1946 w miejscowości New York's Hell's Kitchen district. Kraj, którego jest obywatelem to USA. Jego matką jest Jacqueline Labofish. Jego ojcem jest Frank Stallone. Jest to biały brunet, jego zawód to aktor. Pracuje także jako reżyser, pisarz i producent. Jego prawdziwe nazwisko to Michael Sylvester Enzio Stallone. Ma 178cm wzrostu. Jego znakiem zodiaku jest Rak. Ostatnie filmy, w których grał Sylvester Stallone to "Kambakkht Ishq" (2008) gdzie grał , "Notorious" (2008) gdzie grał Russel Poole i "Rambo" (2008) gdzie grał John Rambo. Jego żoną jest Jennifer Flavin , Brigitte Nielsen , Sasha Czack. Do bliskich jego osób należą Angie Everhart. Jego dzieci to Sistine Rose, Sophia Rose, Sage Moonblood Stallone, Seth. Sylvester Stallone ma brata, który nazywa się Frank Stallone.


Tom Cruise – Aktor, producent, scenarzysta i reżyser filmowy. Urodził się w Syracuse, w stanie Nowy Jork. Jest wyznawcą ruchu religijnego, zwanego scjentologią (od 1990). Urodzony jako trzecie dziecko, jedyny syn z czworga dzieci (ma trzy siostry: Lee Anne De Vette – ur. 1959, Marian – ur. 1961 i Cass – ur. 1963) inżyniera elektronika Thomasa Mapothera III (ur. 15 października 1934, zm. w styczniu 1984), wędrującego ze stanu do stanu. Ojciec rozszedł się z matką Mary Lee Mapother, gdy Tom miał 12 lat. Kiedy Tom był już sławnym aktorem, wynajął detektywa, by ten odnalazł jego ojca. Znalazł go w szpitalu chorego na raka. Tom w ciągu kilku lat zaliczył 15 szkół w USA i Kanadzie. Ostatecznie osiedlił się w Glen Ridge, w stanie New Jersey, wraz ze swoją matką i ojczymem Joe South. Uczęszczał do Packanack School w Wayne, w New Jersey, krótko był uczniem St. Xavier High School w Louisville, w stanie Kentucky i dorabiał jako roznosiciel dziennika Kurier Louisville. Miał problemy z nauką i z kontaktami z rówieśnikami. Poczucie alienacji pogłębiła dysleksja, na którą cierpiał jeszcze na początku swojej kariery. Myślał o karierze w sporcie, lecz kontuzja kolana w drużynie zapaśników przekreśliła plany. Prosto z ulicy zgłosił się na aktorskie przesłuchanie i otrzymał rolę w musicalu Faceci i lalki (Guys and Dolls). Po ukończeniu w czerwcu 1980 roku Glen Ridge High School i rezygnacji z planów zostania księdzem (przez rok był na seminarium franciszkańskim), studiował aktorstwo pod kierunkiem Phila Gushee w renomowanej szkole Neighborhood Playhouse przy teatrze w Nowym Jorku. Swoją karierę filmową rozpoczął od udziału w melodramacie Franco Zeffirelliego Niekończąca się miłość (Endless Love, 1981) z Brooke Shields i Jamesem Spaderem. Wystąpił potem obok Matta Dillona i Patricka Swayze w dramacie kryminalnym Francisa Forda Coppoli Outsiderzy (The Outsiders, 1983). Sławę zdobył jako zdemoralizowany Joel Goodsen, który topi samochód porsche – własność swojego ojca – w jeziorze, podrywa dziewczęta, ale dostaje się na ekskluzywny Uniwersytet Princeton w komedii kryminalnej Ryzykowny interes (Risky Business, 1983) z Rebeccą De Mornay. Przed realizacją melodramatu sensacyjnego Tony'ego Scotta Top Gun (1986), choć cierpiał na chorobę komunikacyjną, odbył jako pasażer serię lotów myśliwcem, a w roku 1994 w Toronto otrzymał licencję pilota. Na planie dramatu sportowego Martina Scorsese Kolor Pieniędzy (The Color of Money, 1986) jego partnerem filmowym był Paul Newman. Przez kilka lat grywał amantów, aż w roku 1988 wcielił się w postać egoisty, który opiekując się chorym bratem (w tej roli Dustin Hoffman), uczy się bezinteresowności w przygodowym komediodramacie Rain Man. Rok później (1989) został nominowany do nagrody Oscara za rolę weterana wojny w Wietnamie w biograficznym dramacie wojennym Urodzony 4 lipca (Born on the Fourth of July) Olivera Stone. Kolejne filmy: Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, 1994), Mission: Impossible (1996), Jerry Maguire ('druga nominacja do Oscara, 1996) i Magnolia ('trzecia nominacja do Oscara, (1999) ugruntowały jego pozycję jako aktora o dużych możliwościach. Dołączył do najbardziej zapracowanych ludzi show-biznesu. Po rozwodach z aktorkami: Mimi Rogers (9 maja 1987-1990) i Nicole Kidman (24 grudnia 1990 – 8 sierpnia 2001), z którą adoptował dwójkę dzieci: – od stycznia 1993 – Isabellę Jane (ur. 22 grudnia 1992) i od lutego 1995 – Connora Antony'ego (ur. 17 stycznia 1995), romansie z poznaną na planie filmu Vanilla Sky (2001) hiszpańską aktorką Penélope Cruz (od lata 2001 do stycznia 2004), w dniu 17 czerwca 2005 roku w Paryżu na Wieży Eiffela oświadczył się aktorce Katie Holmes, z którą ma córkę Suri (ur. 18 kwietnia 2006 roku w Los Angeles). Pobrali się 18 listopada 2006 roku w średniowiecznym zamku warownym Odescalchi w miejscowości Bracciano, niedaleko Rzymu. Uroczystość okrzyknięto "ślubem roku".
 

Wybierz idealnego eksperta dla siebie

Wszystko o znaku Rak

Najlepszy dzień

Poniedziałek

Szczęśliwe liczby

4, 24, 41, 7

Najlepsze zawody

Nauczyciel, Niania, Weterynarz, 
Kucharz, Pielęgniarka

Celebryci

Cleo, Blanka Lipińska, Marcin Prokop Selena Gomez, Tom Cruise

ŻYWIOŁ: Woda

Posiadanie zbyt dużej ilości wody może sprawić, że będziecie skłonni posiadanie zbyt dużej ilości wody może sprawić, że będziecie skłonni że będziecie...

PLANETA: Księżyc

Księżyc rządzi Rakiem i wszystkim, 
co stymuluje emocje w twoim życiu. Miłość, 
nastrój, rodzina, wrogowie, zazdrość...

NAJLEPSZE CECHY

Lojalny

Wrażliwy

Pomocny

NAJGORSZE CECHY

Porywcze

Niecierpliwy

Ostry

SZCZĘŚLIWY KOLOR Srebrny

Srebrny

Rośliny

Dzika grusza Dzika grusza Melisa Melisa

Zapachy

Cynamon Cynamon Piwonia Piwonia Drzewo sandałowe Drzewo sandałowe

Kamienie szlachetne

Kamień księżycowy Kamień księżycowy Jaspis Jaspis Szmaragd Szmaragd

Zrób to każdego dnia

Rozwijaj swoje umiejętności kulinarne Rozwijaj swoje umiejętności kulinarne Uprawiaj sporty 
artystyczne Uprawiaj sporty 
artystyczne Dbaj o swoje ciało 
i duszę oddając się zabiegom pielęgnacyjnym Dbaj o swoje ciało 
i duszę oddając się zabiegom pielęgnacyjnym Zadbaj o poranne 
rytuały Zadbaj o poranne 
rytuały

Znak Rak a...