Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad
Płeć
Dziedziny
Metody
Sposób kontaktu
Styl porady

Byk 21.04 - 21.05

Sławni ludzie:
byk

Charlotte Brontë - ur. 21 kwietnia 1816, zm. 31 marca 1855, angielska pisarka i poetka. Wspólnie z siostrami Emily Jane i Anną od wczesnych lat młodości pisała wiersze i opowiadania. Niewiele utworów z tego okresu zachowało się, w zasadzie tylko wierszowane wypowiedzi bohaterów opowieści (zob. The Brontë's Web of Childhood, Fannie Ratchford, 1941). W roku 1845 siostry wspólnie wydały kolekcję swoich poezji, wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Jej życie i twórczość doskonale ilustrują jedną z cech właściwych dla osób urodzonych pod znakiem Byka: przywiązanie do ziemi, rodziny i przeszłości. Autorka romantycznych powieści głęboko przeżywała dramatyczne epizody swego życia, by następnie przelać je na papier.

 

William Szekspir - (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, miejsce ur. Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia 1616 tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po jego śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii. Szekspir przejawiał typową dla Byków skłonność do pesymizmu. Przeznaczone dla szerokiej publiczności dramaty ukazują postacie z różnych warstw społecznych: królów i królowe w Makbecie czy Hamlecie, rzemieślników w „Śnie nocy letniej”, szlachtę w „Romeo i Julia”.

 

Królowa Wiktoria - właściwie: Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii. Wywierała wpływ na obsadę ministerstw, politykę zagraniczną, a także dążyła do odbudowy potęgi korony brytyjskiej. Uosabiała wiele cech właściwych Bykom. Była zdyscyplinowana, stała w uczuciach (do końca życia pozostała wdową wierna pomięci męża), szanowała prawo. Zmarła, mając 81 lat.

 

Katarzyna II - właściwie: Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst, ros. Екатерина II Алексеевна: Jekaterína II Alekséjewna), znana jako Katarzyna Wielka (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie, zm. 17 listopada 1796 w Petersburgu) – cesarzowa (Imperatrica) Rosji, żona cara Piotra III (zm. 1762). Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką. Zezwoliła szlachcie na handel chłopami i zsyłanie buntowników na Syberię, krwawo stłumiła bunty kozackie i chłopskie. Uczestniczyła w rozbiorach Polski. Stanowiła najdoskonalszy przykład kobiecych rządów silnej ręki. Zagarnęła tron w wyniku przewrotu pałacowego i przez ponad 30 lat władała krajem jak prawdziwa żelazna dama. Odważna i uparta tak, jak tylko Byki potrafią być uparte, usuwała wszelkie przeszkody, nie oszczędzając nawet męża. Za jej panowania Rosja zdobyła dominującą pozycję w Europie. Jako mecenas sztuki, otaczała się utalentowanymi artystami. Sama napisała wiele sztuk teatralnych.

 

Johannes Brahms - ur. 7 maja 1833 w Hamburgu, zm. 3 kwietnia 1897 w Wiedniu) - niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu. Jego pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec - miejski muzykant, później kontrabasista orkiestry miejskiej w Hamburgu. Następnie kontynuował naukę u F.W. Cossela i E. Marxsena. Typowa dla Byków pracowitość oraz ogromny talent pozwoliły mu osiągnąć najwyższy poziom artyzmu. Rozmaicie ukazywana przez historyków osobowość Brahmsa to zespół wielu sprzecznych cech. Był hedonistą, cieszył się życiem, lubił wesołe towarzystwo. Niekiedy jednak izolował się od świata i gnębiony przez posępne myśli pogrążał w smutku.

 

Eugene Delacroix - (ur. 26 kwietnia 1798 w Saint-Maurice-en-Chalencon, w departamencie Ardèche, we francuskim regionie administracyjnym Rodan-Alpy, zm. 13 sierpnia 1863 w Paryżu) – malarz francuski, wybitny przedstawiciel romantyzmu. Sztuki malarskiej uczył się u Pierre-Narcisse Guérina, pozostawał pod silnym wpływem malarstwa Rubensa. Bliski przyjaciel Chopina. Delacroix, jako sztandarowy malarz francuskiego romantyzmu, był często porównywany do Ingresa, uważanego za głównego malarza klasycyzmu. W 1855, przy okazji wystawy światowej, stało się ewidentne, że Delacroix został odnowicielem malarstwa francuskiego, który nie tyle "pokonał" klasycyzm, co otworzył drogę nowemu spojrzeniu na sztukę – bez niego być może nie narodziłby się impresjonizm. Jego obrazy zdradzają wiele cech osobowości Byka. Bujne kształty malowanych przez niego ciał kobiecych pełne są zmysłowości. Zamiłowanie do tragizmu przejawia się w kompozycyjnym niepokoju i wykorzystaniu ciemnych barw. Doskonała technika w połączeniu z gorącym temperamentem artysty to cechy charakterystyczne malarstwa Delacroix.

 

Fred Aster – ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles. Amerykański aktor, tancerz, wokalista. Był synem austriackiego emigranta. Zaczął występować w wieku 7 lat z siostrą Adele w duecie, który rozpadł się dopiero po jej zamążpójściu w 1931. Jego partnerkami były m.in: Ginger Rogers, Rita Hayworth. Przyczynił się do zasadniczej zmiany formuły musicalu filmowego. W jego filmach narracja jest prowadzona środkami muzycznymi, a postacie wypowiadają się w romantycznych sekwencjach tanecznych, filmowanych w długich płynnych ujęciach bez zbliżeń. Styl taneczny Astaire'a powstał z połączenia stepowania, tańca towarzyskiego i baletowego. Choć sprawiał wrażenie pozbawionej wysiłku improwizacji, był starannie przygotowany (potrafił powtarzać ujęcie do 100 razy). Był natchnieniem dla Michaela Jacksona, George'a Gershwina, Cole'a Portera, Jerome Kerna.


Salvador Dali – właściwie Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, markiz de Pubol, ur. 11 maja 1904 w Figueres, Hiszpania, zm. 23 stycznia 1989 tamże. Hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę "paranoiczno-krytyczną". Jego postępowanie budziło wiele kontrowersji, nawet po śmierci. Dalí, w przeciwieństwie do wielu innych artystów swych czasów (np. komunisty Picassa) był zwolennikiem konserwatyzmu, elitaryzmu i monarchii. Buntował się przeciwko kultowi przeciętności typowemu dla demokracji. Krytykował także pacyfizm i anarchię. Również w odniesieniu do sztuki cechowała go postawa antymodernistyczna. W swych "Myślach i anegdotach" wyraził między innymi myśl, że "od 1800 roku nie powstało nic wielkiego".


Jan Paweł II – właściwie Karol Wojtyła, ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie). Polski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), sługa Boży Kościoła katolickiego, kawaler Orderu Orła Białego. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza "Słowiański papież". Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię (od roku 1534 Kościół Anglii nie uznaje władzy zwierzchniej Stolicy Apostolskiej). Mimo wielu zabiegów nie udało mu się jednak odbyć pielgrzymki do Rosji, prawdopodobnie ze względu na niechęć ze strony patriarchatu moskiewskiego, który zarzuca Watykanowi prozelityzm. Jan Paweł II jako papież najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy).


Sugar Ray Robinson – właściwie Walker Smith Jr., ur. 3 maja 1921, zm. 12 kwietnia 1989 w Los Angeles w Kalifornii. Amerykański bokser. Zanim zajął się boksem zawodowym, stoczył 85 walk amatorskich, z których wygrał wszystkie, w tym 69 przez nokaut (4o razy w pierwszej rundzie). Zdobył nagrodę dla bokserów-amatorów - Złote Rękawice. Zdobył łącznie sześć tytułów mistrza świata - jeden w wadze półśredniej (1946) i pięć w wadze średniej (1951-1960). Stoczył 200 pojedynki, z których przegrał tylko 19, 6 razy zremisował, a aż 109 razy wygrywał przez nokaut.

 

Malcolm X – ur. 19 maja 1925 jako Malcolm Little, zm. 21 lutego 1965 jako El-Hajj Malik El-Shabazz. Radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Malcolm X był jedną z kluczowych postaci w okresie walki Afroamerykanów o równouprawnienie. Do dziś dla wielu młodych czarnych mieszkańców gett jest ikoną i wzorem do naśladowania. Nazwisko zmienił, by podkreślić, że nie zna tożsamości swoich przodków z Afryki ("X" - symbol niewiadomej). Uważał, że czarni mieszkańcy USA powinni zaprzestać używania nazwisk nadanych przez właścicieli niewolników. W 1964 wystąpił z Nation of Islam w następstwie konfliktu z przywódcą tej organizacji, Elijahem Muhammadem. Również w 1964 Malcolm X odbył pielgrzymkę do Mekki i zmienił nazwisko na El-Hajj Malik El-Shabazz. W następstwie pielgrzymki uznał, że wyznawany przezeń islam jest nie do pogodzenia z rasizmem i hasłami czarnej supremacji, głoszonymi przez Nation of Islam. Po powrocie utworzył Organizację Jedności Afroamerykańskiej. Zginął zastrzelony podczas wiecu w Harlemie. Sprawcy morderstwa nie zostali ustaleni, jednak jako podejrzanych wymienia się przeważnie członków Nation of Islam, bądź handlarzy narkotyków.


Elżbieta II – właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie, królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsor, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką. Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadynów, Tuvalu i Wysp Salomona. Człowiek Roku 1952 wg magazynu Time. Elżbieta rzadko udziela wywiadów, a jej poglądy znane są tylko kilku szefom rządów, którzy cieszą się jej zaufaniem. Ubiera się tradycyjnie i gustownie. Uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych. Interesuje się jazdą konną, fotografią i psami. Jej ulubioną rasą psów są Pembroke Welsh Corgis. W sprawach dyplomatycznych Elżbieta jest formalistką i królewski protokół jest ściśle przestrzegany.


Audrey Hepburn – ur. 4 maja 1929 w Ixelles, Belgia, zm. 20 stycznia 1993 w Tolochenaz w Szwajcarii. Aktorka, modelka i działaczka humanitarna, pochodzenia brytyjsko-holenderskiego. Od 1967 Hepburn porzuciła karierę aktorską, decydując się występować bardzo sporadycznie i poświęciła się pracy jako specjalny ambasador UNICEF. Pamiętając własne przeżycia z czasów II wojny światowej Hepburn poświęciła się pracy humanitarnej, mającej na celu pomoc głodującym dzieciom w najbiedniejszych krajach świata. Za swoją pracę otrzymała w dniu 11 grudnia 1992, z rąk prezydenta George'a Busha, Prezydencki Medal Wolności (Presidential Medal of Freedom). Pośmiertnie przyznano jej nagrodę Jean Hersholt za pracę humanitarną.Zmarła w 1993 na raka jelita. Została pochowana w Tolochenaz w Szwajcarii. W roku 2000 powstał film telewizyjny Historia Audrey Hepburn (The Audrey Hepburn Story) z Jennifer Love Hewitt w roli głównej.

 

David Beckham – ur. 2 maja 1975 w Londynie w dzielnicy Leytonstone. Angielski piłkarz grający na pozycji prawego pomocnika. David jest zawodnikiem Los Angeles Galaxy, które występuje w amerykańskiej Major League Soccer. Jest członkiem reprezentacji Anglii. Dwa razy zajął 2. miejsce w plebiscycie Piłkarza Roku FIFA. W roku 2004 był najlepiej zarabiającym piłkarzem. Poza karierą piłkarską Beckham zyskał sławę dzięki małżeństwu z byłą wokalistką zespołu Spice Girls — Victorią Beckham. Brał udział w wielu kampaniach reklamowych, swojego nazwiska użyczył także linii kosmetyków. Majątek Davida i jego żony szacuje się na 112 milionów funtów. David Beckham jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.
 

Wybierz idealnego eksperta dla siebie

Wszystko o znaku Byk

Najlepszy dzień

Piątek

Szczęśliwe liczby

2, 35, 8, 36

Najlepsze zawody

Bankier, Finansista, Pisarz, Budowniczy, Stylista

Celebryci

Anna Mucha, Joanna Krupa, Adele, 
Robert Pattison, Gigi Hadid

ŻYWIOŁ: Ziemia

Zaburzenia równowagi ziemi mogą się objawić jako letarg, zmęczenie i bycie...

PLANETA: Wenus

Wenus rządzi zarówno Bykiem, 
jak i Wagą, i może sprawić, że 
odkryjesz piękno i miłość. 
Podczas swojego...

NAJLEPSZE CECHY

Sumienny

Pracowity

Optymistyczny

NAJGORSZE CECHY

Rozsądna

Dociekliwa

Sumienna

SZCZĘŚLIWY KOLOR Zielony

Zielony

Rośliny

Słonecznik Słonecznik Jabłoń Jabłoń

Zapachy

Ylang ylang Ylang ylang Różowy pieprz Różowy pieprz Lukrecja Lukrecja

Kamienie szlachetne

Agat Agat Awenturyn Awenturyn Chryzopraz Chryzopraz

Zrób to każdego dnia

Ćwicz, bądź aktywny Ćwicz, bądź aktywny Żyj zgodnie z naturą, korzystaj z mocy Żyj zgodnie z naturą, korzystaj z mocy Medytuj i dbaj 
o swój rozwój duchowy Medytuj i dbaj 
o swój rozwój duchowy Rozwijaj talenty 
kulinarne Rozwijaj talenty 
kulinarne

Znak Byk a...