Rok Logo_wo
Social

TRADYCJA WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH sięga, prawdopodobnie czasów pogańskich. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1555 roku. Wiadomo, iż wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest Św. Andrzej z Galilei. Z zawodu rybak, później podróżnik. Życie zakończył na krzyżu. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża. Gdy powstawała ta tradycja, wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, spotykały się panny. Kobiety zamężne nie brały w tym udziału, ponieważ ich los, był już przesądzony. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, aby w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień Św. Katarzyny - męczennicy, który przypadał na 25 dzień miesiąca.

B_czytaj_dalej B_sprawdz
Specjalnie dla Państwa Wróżka Lena Tall opracowała 5 pierwszych wróżb andrzejkowych, które sami możecie wykonać w domu:
WRÓŻBY Z KARTECZKAMI

a) Karteczka pod poduszką
Zanim pójdziemy spać, należy przy ogniu świec napisać na karteczkach imiona osób, które nam się podobają (zależy, kto sobie będzie wróżył: dziewczyna czy chłopak, więc wypisujemy imiona damskie albo męskie) i z którymi planujemy wspólną przyszłość. Następnie, tuż przed snem, włożyć je pod poduszkę i rano musimy wyciągnąć jedną z karteczek. Tak będzie nazywał się Twój przyszły partner.
b) Rzucanie karteczek (wróżba, która odbywa się w dużym gronie osób)
Należy przygotować dużo karteczek z imionami chłopców lub dziewcząt. Stajemy przodem lub świeczki i rzucamy za siebie garść karteczek (powinny one być wypisane na tekturkach lub grubym papierze). Karteczka, która upadła najbliżej nas mówi o tym, ze imię na niej napisane - będzie imieniem ukochanej osoby.
c) Imiona z kalendarza
Można też wróżyć z imion zapisanych w kalendarzu. Trzeba zamknąć oczy i w pokoju, gdzie są zapalone świece, otworzyć na chybił trafił kalendarz z imionami. Jeśli to kalendarz ścienny - mamy możliwość jedną, jeśli posługujemy się kalendarzem książkowym, musimy zasłonić palcem określony dzień.W ten sposób wywróżymy sobie imię przyszłego wybranka. Najczęściej w kalendarzach jest kilka imion w danym dniu, liczy się pierwsze damskie lub męskie imię, zapisane pod określona datą.Uwaga! Data nie ma żadnego znaczenia!

Copyright © 2010-2020, wrozbyonline.pl