Rok Logo_wo
Social

TRADYCJA WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH sięga, prawdopodobnie czasów pogańskich. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1555 roku. Wiadomo, iż wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest Św. Andrzej z Galilei. Z zawodu rybak, później podróżnik. Życie zakończył na krzyżu. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża. Gdy powstawała ta tradycja, wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, spotykały się panny. Kobiety zamężne nie brały w tym udziału, ponieważ ich los, był już przesądzony. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, aby w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień Św. Katarzyny - męczennicy, który przypadał na 25 dzień miesiąca.

B_czytaj_dalej B_sprawdz
Wróżby które sami możecie wykonać w domu:
WRÓŻBY Z TALERZAMI
 • Wróżba z wykorzystaniem 3 talerzy
  Pod talerzami leżą: obrączka, listek, różaniec. Nauczyciel za każdym razem "tasuje" talerze.   Wylosowany symbol oznacza:
  Obrączka - rychłe zamążpójście,
  Listek - długotrwałe panieństwo,
  Różaniec - pójście do klasztoru.
 • II Wróżba z wykorzystaniem 3 talerzy
  Pod talerzami ukryte są słoneczka z wymalowanymi buziami. Wylosowany kartonik wróży, jakich słoneczek(oznaczających wyniki edukacji) w tym roku szkolnym losujący będzie miał najwięcej.
 • Wróżba z wykorzystaniem 5 talerzy
  Pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Każdy z rekwizytów ma swoje tajemnicze znaczenie:
  Cukierek - życie słodkie i wesołe,
  Piórko - życie lekkie i przyjemne,
  Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
  Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju, 
  Kamyk - życie pracowite i pożyteczne.
Copyright © 2010-2020, wrozbyonline.pl