Rok Logo_wo
Social

TRADYCJA WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH sięga, prawdopodobnie czasów pogańskich. Pierwsza znana wzmianka o wróżbach andrzejkowych, pojawiła się w 1555 roku. Wiadomo, iż wróżby te odbywały się w wigilię św. Andrzeja. Patronem tego dnia jest Św. Andrzej z Galilei. Z zawodu rybak, później podróżnik. Życie zakończył na krzyżu. Imię Andrzej pochodzi z greckiego, oznacza siłę i odwagę. Wróżby andrzejkowe, od początku miały na celu, jak dziewczęta mają poznać kandydata na męża. Gdy powstawała ta tradycja, wieczorem w wigilię imienin Andrzeja, spotykały się panny. Kobiety zamężne nie brały w tym udziału, ponieważ ich los, był już przesądzony. Wierzono, że przyszłość objawiają duchy, które zstępują na ziemię. Uważano, aby w obrzędach nie brały udziału kobiety w błogosławionym stanie, ponieważ duchy mogłyby zaszkodzić dziecku. Kawalerowie nie brali udziału w andrzejkowych wróżbach, ponieważ mieli swój własny wieczór. Mężczyźni wróżyli sobie w noc poprzedzającą dzień Św. Katarzyny - męczennicy, który przypadał na 25 dzień miesiąca.

B_czytaj_dalej B_sprawdz
Wróżby poniżej opracowała Izabela Frąckiewicz
NAPÓJ MIŁOŚCI

Składniki:
 

  • 1 butelka czerwonego gronowego wina lub herbata z dzikiej róży
  • 3 szczypty goździków przyprawowych
  • 3 szczypty cynamonu
  • 1 szczypta tymianku
  • 3 łyżeczki miodu lub brązowego cukru

Przygotowujemy go w wieczór Andrzejkowy i pijemy razem z partnerem lub sami jeżeli jeszcze partnera nie mamy. Sposób przygotowania

Wino zagotować, odstawić na 10 minut
Po tym czasie dodać wszystkie pozostałe składniki w czasie dodawania wymówić 3 razy imię. osoby, z którą będziemy pili napój.
Jeżeli jeszcze nie znamy osoby mówimy "Nich Ta lub Ten, który jest mi przeznaczony przyjdzie do mnie tak jest i tak będzie".

Copyright © 2010-2020, wrozbyonline.pl