NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE

Biały Dzień

Kategoria: Wróżby ogólne

Biały Dzień

14 marca obchodzony jest na Dalekim Wschodzie tzw. Biały Dzień – święto przypadające równo miesiąc po Walentynkach. Według japońskiego obyczaju w Walentynki to kobiety dają prezenty mężczyznom, zwyczajowo coś czekoladowego, zaś w Biały Dzień mężczyźni mają okazję odwdzięczyć się, dając prezenty kobietom.

Biały Dzień jest obecnie obchodzony w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Święto to zaczyna również zdobywać dużą popularność w Hongkongu, gdzie wpływy japońskie są bardzo silne.

 

Święto zostało ustanowione w Japonii w 1978 przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego jako „odpowiedź” na jednostronne obchody Walentynek, w których tylko kobiety wręczały upominki. Początkowo za najlepszy podarunek uważane były pianki, od których pochodzi pierwotna nazwa – Dzień Pianek (ang.  Marshmallow Day), później zmieniono ją na bieżącą. Obecnie zakres wręczanych upominków nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy i obejmuje również prezenty takie jak kwiaty, biżuteria, bielizna itd.

 

Ze względu na to, że japońskie kobiety są z reguły bardzo nieśmiałe w wyrażaniu uczuć, dlatego Walentynki 14 lutego są dniem, kiedy tylko one dają prezenty, głównie czekoladki. Kobiety obdarowują nie tylko „Miłość Swojego Życia” ale też przyjaciół, kolegów z pracy czy swoich szefów, dlatego wyróżniane są dwa rodzaje czekoladek: "giri choco" i "honmei choco". "Giri choco" oznacza "obowiązkowe czekoladki" i wyrażają one takie uczucia jak sympatię czy szacunek, natomiast "honmei choco" to "czekoladki prawdziwej miłości" są one zazwyczaj dawane osobie, którą się kocha czy takiej, w której jest się zauroczonym.

 

W Biały Dzień panowie muszą się zastanowić od kogo dostali czekoladki i jakiego rodzaju one były – czy były to "giri choco" czy może wyjątkowe "honmei choco", by móc odpowiedzieć na wyznanie kobiet. Ich odpowiedź zawarta jest w rodzaju czekoladek:

 

- białe czekoladki oznaczają „Zostańmy przyjaciółmi”,

- czekoladowe cukierki „Lubię Cię”,

- czekoladowe ciastka „ Kocham Cię”.

W Biały Dzień różnorodność prezentów jest dużo większa. Mężczyźni dają nie tylko czekoladki, ale i kwiaty, świeczki, pluszowe misie, biżuterię czy nawet ubrania, a wszystko koniecznie zapakowane do białej torby lub w biały papier.

 

Ponadto Biały Dzień jest również bardzo dobrą okazją by zareklamować nowy rodzaj czekoladek, bombonierek albo nawet … nową płytę. 14 marca 2013 r. koreański zespół Girl's Day wydał album Oczekiwania („Expectation”), na którym znalazła się specjalna piosenka zatytułowana „Biały Dzień”, poświęcona właśnie temu świętu. Piosenka opowiada o dziewczynie, która czeka aż chłopak, którego obdarowała czekoladkami w walentynki, odwzajemni prezent i wyzna swoją miłość.

 

Korea Południowa poszła o krok dalej niż Japonia. Prawie w każdym miesiącu 14 dzień jest świętem, w jakiś sposób powiązanym z miłością: 14 stycznia to Dzień Świec, 14 luty to Walentynki, 14 marca Biały Dzień, 14 kwietnia Czarny Dzień, 14 maja Dzień Róży oraz 14 lipca – Dzień Pocałunku. Prawie wszystkie te święta można łatwo powiązać z randkami i zakochanymi.

 

Czarny Dzień kontrastuje z Białym Dniem i jest to święto dla osób bez partnerów tzw. singli, którzy w Walentynki i Biały Dzień nie otrzymali żadnych prezentów. W ten dzień ludzie spotykają się w restauracjach i jedzą wspólnie najczęściej kolacje.

 

 Chociaż tradycja Białego Dnia dotarła również do Chin, jest ona obchodzona inaczej. Okazuje się, że jest zupełnie na odwrót. W Walentynki to mężczyźni obdarowują kobiety różami i czekoladkami, natomiast w Biały Dzień kobiety „oddają” prezenty. Ponadto Chińczycy mają swoje własne „walentynki”, które obchodzą siódmego dnia, siódmego miesiąca i nazywają – Qixi Festival.

 

 Szczęśliwego Białego piankowo - czekoladowego Dnia!

AUTOR ARTYKUŁU

Vera

Vera

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"