Motyle – posłańcy bogów

Data publikacji: 2016-03-03

Kategoria: Doradztwo duchowe

Motyle – posłańcy bogów

Według indiańskich wierzeń bogowie zesłali motyle na Ziemię by ludzie dowiedzieli się czym jest prawdziwe piękno……

 Motyl przechodząc  kolejne fazy zmian, zanim osiągnie uskrzydloną niebiańską postać, symbolizuje odrodzenie, zmartwychwstanie i siły regeneracji. Jego wyłonienie się z poczwarki jest symbolem duszy opuszczającej ciało w chwili śmierci.

 

W buddyźmie motyl to atrybut mędrca czyli Buddy. Skrzydła motyla symbolizują przemijanie czasu, godzin, chwil czy miłości. W starożytnej Grecji wyraz psyche oznaczał  duszę, motyla. W plastyce przedstawiano często Psyche jako motyla, częstokroć w postaci  małej, uskrzydlonej dziewczynki przypominającą motyla, niekiedy z Erosem, który poddaje ją próbie ognia, czyli oczyszczających i odradzających płomieni miłości. Motyl w tradycji chrześcijańskiej to Wielkanoc, zmartwychwstanie Chrystusa, tak jak zmartwychwstała jest  dusza ludzka. Biały motyl to dusza dziecka, które zmarło, nie ochrzczone, a kolejne etapy jego metamorfozy miały symbolizować życie, śmierć i zmartwychwstanie.   W Chinach motyl jest symbolem nieśmiertelności, radości i przyjemności, jego wyobrażenie w połączeniu z chryzantemą obrazuje piękno starości, a ze śliwką- długowieczność. Japończycy przejęli wiele z chińskiej symboliki, lecz motyl w ich kulturze może również  oznaczać fałszywego kochanka, próżną kobietę lub gejszę, para motyli zaś szczęście małżeńskie.  W w wierzeniach indiańskich, w wielu rejonach, motyle wraz z ćmami, uznawane są za dusze zmarłych, a plemię Pimów, którego totemem jest motyl, uważa, że jego postać przybrał Stwórca. Według pewnego podania australijskich Aborygenow, gdy śmierć po raz pierwszy pojawiła się na świecie, przekonywała, że zmarły zostanie wzięty do krainy duchów i powróci na ziemię pod postacią motyla.

 

 Motyl z arsenału czarnej magii traktowany jest na równi z  wampirem, nietoperzem, czarnym kotem, puszczykiem. Uważany jest za  symbol  życia, śmierci, nieśmiertelności, zmartwychwstania, intuicji, miłości, lubieżności, szczęścia, śmierci, przyjemności, wesołości, swawoli, swobody,  kolorowego piękna,  wytworności, elegancji, próżności, lekkości, błahości, beztroski, bezmyślności, lekkomyślności, nieroztropności, niestałości, przemijania, marności nad marnościami. Symbolizuje osobę niestałą w uczuciach.

 

 Sen o motylu jest zwiastunem metamorfozy, która czeka nas w najbliższej przyszłości. Zmiany na lepsze dotyczyć mogą zarówno wyglądu jak i sposobu myślenia. Im większy będzie owad we śnie, tym znaczniejsze zmiany nas czekają. Motyl nocny, przyciągany przez blask ognia, opala sobie skrzydła i ginie. To mistyczna, ofiarna, bezinteresowna miłość duszy do światła.  W negatywnym sensie sen o motylu symbolizuje lekkomyślność, beztroskę, przemijające piękno. Według sennika egipsko-chaldejskiego motyl we śnie oznacza niewierność, niestałość.  Fruwający motyl zwiastuje list, otrzymanie wiadomości. Martwe motyle oznaczają niezrealizowane cele i konflikty w pracy, często spowodowane naszym wyniosłym zachowaniem. Zabicie motyla to oczywiście zły znak, może być równoznaczny z „zabiciem” jakiegoś uczucia, znajomości. Uciekający motyl odzwierciedla ulotne szczęście, przemijające uczucie. Gdy jednak gonimy owada i uda nam się go złapać, sen może wróżyć zaręczyny czy nowy związek. Chmara motyli siadająca na kwiatach jest dobrym zwiastunem, możemy spodziewać się powodzenia w wielu dziedzinach życia.

 

W wierzeniach motyl ma bardzo silną symbolikę związaną ze śmiercią, to znak od tych, którzy odeszli lub znak zbliżającej się śmierci. Czarny motyl lub ćma może być zwiastunem śmierci w rodzinie, straty bliskiej osoby a kolorowy, na kwiatach czy na dłoni, może wskazywać na odwiedziny duszy osoby zmarłej. Nadal wiele osób opowiada o przyfrunięciu w zimie kolorowego motyla  do ich domu czy na cmentarz w niedługim czasie po śmierci osoby bliskiej.

 

Wszyscy kochamy motyle i poddajemy się ich symbolice i urokowi.

AUTOR ARTYKUŁU

Vera

Vera

Dowiedz się więcej
"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2022 © 4C sp. z o.o.