NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE

Noc Przesilenia Zimowego - Święto JUL

Data publikacji: 2023-12-20

Kategoria: Wróżby ogólne

Noc Przesilenia Zimowego - Święto JUL

Jul (ang. Yule, Yuletide) – święto zimowe, kojarzone z przesileniem zimowym, obchodzone w północnej Europie od czasów starożytnych. Po przyjęciu chrześcijaństwa, święto znane było pod nazwą „Boże Narodzenie”, stanowiąc połączenie tradycji i symboliki Jul z nałożoną na całość historią narodzin Jezusa z Nazaretu. Tradycje Jul obejmują przystrajanie jodły, kładzenie w palenisku odpowiednio przygotowanej kłody drewna, wieszanie w domostwach jemioły i ostrokrzewu, dawanie prezentów oraz ogólnie rozumiane świętowanie.

Tyle tytułem wstępu.

21 grudnia jest najciemniejszą nocą w roku rodzącą światło. Naturalnie znane jako Boże Narodzenie, jest wraz ze swoimi wieloma światłami świec i wiecznie zielonymi drzewkami, schrystianizowanym Świętem Jul. Pierwotnie jednak świętowano narodziny powracającego Słońca. Ku jego czci spalano świece, żywice i zioła.

Jul jest sabatem Ognia – odrodzenia, nowego początku, budzących się nadziei na lepsze jutro. Dawniej, gdy dni stawały się zimniejsze, a noce dłuższe, ludzie zapalali ogniska, by przywołać Słońce. Gromadzili się przy stołach obficie zastawionych jedzeniem, w przyozdobionych domach i radowali się z towarzystwa przyjaciół i bliskich. I choć wiedzieli, że długo nie zobaczą Słońca, to wystarczy tylko trochę poczekać, bo najmroczniejszy czas mają za sobą i Słońce znów zatriumfuje.

Jest to czas, w którym jest dużo mroku. A jak wiemy z mroku mogą wychodzić różne zjawy i byty, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie. Dlatego też w tym czasie w naszym domu źródła ognia są bardzo ważne, ponieważ chronią nas przed nieproszonymi gośćmi.

Jeśli masz w domu kominek - pal w nim ogień jak najdłużej. Możesz też zrobić ognisko przed domem. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się aby w centralnym punkcje domu paliła się świeca. Jeśli zauważysz, że dogasa, odpal od jej płomienia następną, tak aby pozwolić ogniowi jak najdłużej płonąć w twoim domu.

Dawniej ubierało się wiecznie zielone Julowe drzewko, które było symbolem życia i odrodzenia. Wiecznie zielone drzewka przyozdabiano owocami lub ozdobami z drewna i świecami. To także rytuał sabatu Jul. Ozdabiano też dom świerkiem, który chroni przed złymi demonami i śmiercią. Jemiołę powieś nad drzwiami domu. Jest to symbol ochronny jeszcze od czasów Druidów. Również nasze ciasteczka bożonarodzeniowe w kształcie księżyca, słońca, gwiazd lub zwierząt były kiedyś symbolami, których siły pobierano podczas spożycia. Chleby ofiarne oddawane były wiatrowi, wodzie, ogniowi (na palenisku) i ziemi, jako podziękowanie za dary w ciągu roku. Również dziś możemy spalać w czasie Bożego Narodzenia rośliny ogrzewające serce i rozjaśniające nastrój, by stworzyć bardziej pokojową i harmonijną atmosferę w czasie, który w wielu rodzinach jest pełen stresu. Warto do tego wykorzystać konkretne rośliny, które idealnie nadają się do okadzania, np jemioła, mirra, goździk, płatki róż, kadzidłowiec, cynamon czy też wanilia.

Jak widać, choć Święto Jul jest baaardzo stare, to istnieje wiele wspólnych obrządków, które wykonujemy obecnie podczas Świąt Bożego Narodzenia. Choć podejrzewam, że większość z nich wykonujemy nie znając ich pradawnych korzeni i znaczenia.

AUTOR ARTYKUŁU

Wróżka Malwina

Wróżka Malwina

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"