Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Noc Kupały - Rytuał na pozbycie się problemów oraz przepis na rytualną kąpiel

Data publikacji: 2023-06-19

Kategoria: Wróżby ogólne

Noc Kupały  - Rytuał na pozbycie się problemów oraz przepis na rytualną kąpiel

Noc Kupały, zwana również w zależności od regionu sobótką, palinocką, kupalnocką, czy nocą kupalną,  zaczyna się o zmroku w dniu przesilenia letniego. W tym roku to dawne święto przypada 21 czerwca.

Wszelkie rytuały obchodzone tej nocy przez naszych przodków związane były z wodą i ogniem. Świętowanie zaczynało się po zmroku od obowiązkowej kąpieli, ponieważ wierzono, iż w czasie Nocy Świętojańskiej, jak w katolicyzmie nazywa się Noc Kupały, złe duchy opuściły wszelkie zbiorniki wodne takie jak jeziora czy rzeki, ale także wodę zebraną np. w beczkach. Woda tej nocy była uznawana za leczniczą, dawała ludziom zdrowie i siłę, obdarzała płodnością oraz miała magiczne właściwości.  Zmywała z człowieka wszelkie złe rzeczy, które się do niego przykleiły, np. demony, podczepy, klątwy lub uroki.  Do kąpieli, jeżeli kąpano się w baliach, często dodawano  ziół i roślin, które również miały magiczne właściwości. Taką najpopularniejszą rośliną ściągającą uroki było czarcie żebro, znane również pod nazwą, czarciego ziela, carskiego ziela, ziela czarownicy, pietra ziela, ostrożnia polnego albo ostrożnia warzywnego.  Czarcie żebro używane jest w medycynie ludowej również obecnie, ze względu na swoje niesamowite  właściwości lecznicze.

Jednak najważniejszą rośliną tej nocy była paproć, której przypisywano wyjątkowe i czarodziejskie moce. Wierzono, że w noc przesilenia, paproć może zakwitnąć, a ten, kto znajdzie kwiat paproci zdobędzie prawdziwy skarb, szczęście i bogactwo. Ludzie udawali się więc nocą na poszukiwanie tajemniczego kwiatu. Nie wolno było przy tym się odzywać.

Wierzono także, że nie tyko woda i rośliny mają tej nocy magiczną moc. Również ogień miał mieć wyjątkowe właściwości. Dlatego w Noc Kupały całe życie koncentrowało się wokoło ognisk.

Wieczorem, po uprzednim wygaszeniu w całej wsi innych palenisk, w miejscu wyznaczonym na obrządek wbijano do ziemi kołek, na który nakładano koło ze szprychami. Wszystko było owinięte słomą. Później kręcono kołem tak długo i szybko, aż słoma zaczynała się palić. Następnie koło zdejmowano i toczono w taki sposób, żeby zapaliły się od niego przygotowane wcześniej stojące obok stosy. Kiedy wszystkie stosy się zapaliły, rozpoczynała się zabawa.

Młodzi ludzie skakali przez ogniska, a tej osobie, która skoczyła tak wysoko, że nie dotknęła ognia, miało przytrafić się szczęście. Mężczyźni chcieli zdobyć siłę i męstwo, a dziewczyny urodę i atrakcyjność.

Podobnie jak woda obmywała z chorób i uwalniała od złego, tak samo oczyszczał ogień. Kobiety paliły więc w ognisku białe koszule, co miało zapewnić zdrowie ich pociechom. Już samo skakanie przez ogień miało tej nocy właściwości oczyszczające. Poza obmywaniem i zabawami z ogniem tańczono, bawiono się i wróżono z roślin.

Tradycją, która przetrwała w wielu wsiach do dzisiaj, było puszczanie wianków po wodzie. Taki wianek, wykonany własnoręcznie z różnych kwiatów i ziół przez panienkę, musiał mieć umieszczoną po środku płonąca drzazgę albo świecę. Dziewczyna  puszczała wianek po wodzie, a ten, który najszybciej odpłynął, a następnie najdłużej utrzymywał się na wodzie, wróżył jej właścicielce szybkie zamążpójście oraz długie i szczęśliwe małżeństwo. Jeżeli wianek utonął, oznaczało to, iż chłopak nie będzie jej wierny, albo przestanie ją kochać. Chłopcy łowili takie wianki, czasami w porozumieniu ze swoimi wybrankami, czasami bez porozumienia, a następnie przynosili do ognisk i odnajdowali właścicielkę wianka, żeby w ten sposób skojarzyć się w pary.

Również domy tego dnia przyozdabiano w celu ochrony przed złem. Magiczne rośliny kładziono zwłaszcza przy oknach, żeby odgonić duchy i czarownice. Zamykano też w stajniach konie, żeby czarownie ich nie dopadły, kiedy leciały na Łysą Górę.

Co ciekawe, większość obrzędów z Nocy Kupały nie dotyczyła jedynie Słowian, ale była rozpowszechniona w całej Europie. Oprócz Polaków Noc Kupały świętowali Białorusini, Rosjanie, Szwedzi, Duńczycy, Niemcy, Francuzi i Irlandczycy.

 

Rytuał na Noc Kupały, który pozwala pozbyć się problemów.

Przygotuj kilka roślin, które przodkowie uznawali za szczęśliwe i związane z dniem przesilenia słonecznego. Może to być paproć, ale i koper włoski, liście dębu, czarny bez, piołun, czy ziele dziurawca. Udekoruj nimi stolik. Na stoliku postaw miskę z wodą oraz duże ceramiczne lub metalowe naczynie (może być garnek) napełnione wodą. Przygotuj również rytualną świecę w kolorze czarnym. Następnie przygotuj kartkę papieru oraz mały, płócienny woreczek.  O zmierzchu zapal świecę i napisz na kartce wszelkie swoje problemy, np. że nie możesz znaleźć miłości, że brakuje Ci szczęści, że masz kłopoty w pracy, itd.. Jak to zrobisz złóż papier i włóż do woreczka, a woreczek zapal od świecy. Wypowiadaj przy tym intencje, żeby wszystkie Twoje problemy zniknęły. Płonący woreczek trzymaj nad garnkiem z wodą tak długo, aż nie będzie można go utrzymać i wtedy wrzuć go do wody. Poczekaj, aż świeca zgaśnie. Wodę z woreczkiem wylej do rzeki, jeziora, albo do ziemi, tylko wtedy pamiętaj o zakopaniu resztek woreczka.

 

Kąpiel oczyszczająca

Kąpiel z czarciego żebra również pomaga pozbyć się problemów. Wierzono, że oczyszczanie w wodzie z dodatkiem czarciego żebra pomaga, kiedy nie układa się w miłości, mamy problemy finansowe, nie mamy szczęścia, ale także gdy ktoś rzucił na nas klątwę czy urok, albo mamy jakieś podczepy.

Do przygotowania kąpieli potrzebować będziemy około 5 łyżek suszonego czarciego żebra, albo kilka świeżych roślin. W czerwcu czarcie żebro kwitnie w wielu miejscach, więc nie powinno być problemu z jego zdobyciem. Ma charakterystyczne fioletowe kwiaty w kształcie pióropusza oraz ząbkowane liście. Susz, lub świeże ziele gotuj około 15 minut na wolnym ogniu. Ilość wody nie ma znaczenia, ponieważ i tak wywar dolewa się do kąpieli, ale nie używaj jej zbyt dużo. Do suszu wystarczą ze dwie szklanki, a do świeżego ziela tyle, żeby woda je zakryła. Po 15 minutach zdejmij wywar z ognia, poczekaj aż  przestygnie i wyciągnie całą moc z rośliny, po czym odcedź przez sitko, lub wyjmij rośliny.  Przygotuj kąpiel w wannie i wlej przygotowany wywar. Oprócz wywaru z czarciego żebra możesz dodać do wody garść soli, lub płatki kwiatów. Zapal też rytualną, czarną świecę, która ma właściwości ochronne i oczyszczające, albo białą na wzmocnienie działania rytuału.

Kiedy będziesz leżeć w wannie, wyobrażaj sobie jak Twoje ciało, duszę i umysł opuszczają wszelkie negatywne wpływy, problemy oraz wszystko, cokolwiek mogło się przyczepić, np. złe spojrzenie, uroki, czy klątwy. Podczas kąpieli nie używaj żadnych detergentów.

Poleż tak z 10 - 15 minut, po czym bez spłukiwania prysznicem wyjdź z wody. Poczekaj, aż woda nieco się ostoi i zobacz, czy jest czysta i klarowna. Może mieć zmieniony kolor od użytego wywaru lub roślin, ale nie powinny w niej pływać żadne „brudy”, których pochodzenie jest nieznane. Wszelkie farfocle są oznaką, że coś się do Ciebie przyczepiło, ale podczas kąpieli opuściło Twoje ciało.

Kąpiel w czarcim żebrze ma wyjątkowe znaczenie w Noc Kupały, ale rytuał z czarcim żebrem możesz stosować zawsze, gdy czujesz, że w Twoim życiu nie dzieje się najlepiej. Można w nim kąpać także dzieci.

AUTOR ARTYKUŁU

Doradca Ariadna

Doradca Ariadna

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"