Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad

Jak rozpoznać własną intuicję?

Data publikacji: 2023-04-25

Kategoria: Doradztwo duchowe

Jak rozpoznać własną intuicję?

Idąc przez życie stajemy niejednokrotnie przed podjęciem ważnych życiowych decyzji. Często w takich momentach pojawiają się w nas emocje oraz znaki zapytania. W sprawach uczuciowych, gdy poznajemy nowego partnera, bywa, że zastanawiamy się nad jego uczciwością, czasem pojawiają się wątpliwości, czy jest to człowiek dla nas. W kwestiach zawodowych także możemy mieć rozważania typu - czy dana praca jest dla nas, czy nowe miejsce nie będzie lepsze?

Lęk i wątpliwości pojawiają się zawsze, gdy czujemy, że jesteśmy gotowi na nowy etap życia. Są stałym i naturalnym elementem towarzyszącym każdemu z nas. Choć nierzadko lęk mylony jest z intuicją, która nie jest emocją samą w sobie, ale swego rodzaju wewnętrznym głosem naprowadzającym nas na odpowiednie tory.

Jaka jest więc różnica pomiędzy lękiem a intuicją? Ja je rozróżnić?

Lęk jest emocją, która ma swoje źródło w ciele i jest bezpośrednio połączona z potrzebą przetrwania. Lęk potrafi sparaliżować, ale też w wielu przypadkach jest czynnikiem motywującym do działania. Lęk przed biedą, starością czy odrzuceniem napędza większość świata do nieustannego działania. Gdy jesteśmy skupieni na lęku, stajemy się jego niewolnikami. W takich sytuacjach lęk przeradza się w obsesję, która staje się źródłem wysokiego stresu. Strach jest emocją, którą od czasu do czasu odczuwa każdy człowiek, bez wyjątku. Aczkolwiek jeśli zaczyna ona dominować styl życia, staje się istotnym ograniczeniem. Lęk ponieważ jest emocją, która ma źródło w ludzkim ciele, jest wyczuwalna w sposób fizyczny np. poprzez napięcie mięśni, ból żołądka, bóle głowy, rozdygotanie itp. Lęk czujemy jako dyskomfort w ciele połączony z negatywnym myśleniem.

Intuicja zaś nie jest emocją, ale wewnętrznym głosem, który słyszymy lub wyczuwamy w sposób bardzo subtelny. Jest to funkcja naszego mózgu, która jest włączona tylko wtedy, gdy emocje są wyciszone i gdy nie ma w głowie potoku myśli. Tylko w ciszy i spokoju jesteśmy w stanie rozbudzić w sobie tzw. szósty zmysł czyli naszą intuicję, której głównym zadaniem jest naprowadzenie nas na odpowiednie tory.

Lęk będzie więc łączył się z wewnętrznym uczuciem oporu, negatywnym myśleniem i niechęcią przed podejmowaniem danego działania lub potrzebą podejmowania walki, udowadniania czegoś. Podejmowanie decyzji pod wpływem lęku zawsze będzie wiązało się z uczuciem stresu i napięcia.

Intuicja zaś, w przeciwieństwie do lęku, motywuje i inspiruje nas do podejmowania danych kroków  w sposób naturalny i pozytywny. Zatem, gdy stoisz przed podjęciem ważnej życiowej decyzji, usiądź w ciszy i spokoju przez 10 - 15 minut i spróbuj poczuć swoje ciało. Gdy myślisz o nowej drodze - nowej pracy czy nowym związku - co czujesz w swoim ciele? Stres i napięcie czy ekscytację i gotowość na nowy etap życia? Jeśli czujesz lęk, oznacza to, że potrzebny jest czas na wewnętrzną pielęgnację i przywrócenie równowagi, na wyciszenie oraz uruchomienie w sobie głosu własnej intuicji. Możesz tego dokonać np. spacerując w naturze lub praktykując medytację.

AUTOR ARTYKUŁU

Aleksandra

Aleksandra

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2023 © 4C sp. z o.o.