Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

13 grudnia - Dzień Światła – Dzień Świętej Łucji

Data publikacji: 2022-12-12

Kategoria: Wróżby ogólne

13 grudnia - Dzień Światła – Dzień Świętej Łucji

13 grudnia w krajach chrześcijańskich obchodzone jest Święto Światła. Organizowane ono jest na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Łucji z Syrakuz, która właśnie tego dnia - 13 grudnia 304 r.n.e, podczas prześladowań chrześcijan, za panowania Dioklecjana, została ścięta mieczem w wieku 23 lat.

Łucja pochodziła z bogatej rzymskiej rodziny. Po wczesnej śmierci ojca była wychowywana przez matkę, Eutychię. Już w dzieciństwie złożyła w tajemnicy śluby czystości. Kiedy matka zaaranżowała małżeństwo, Łucja odmówiła. Odtrącony zalotnik zemścił się, donosząc władzom, że dziewczyna jest chrześcijanką. Uwięziona i torturowana Łucja odmówiła porzucenia swej wiary. By się oszpecić wydłubała sobie oczy.

Kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch. Bardzo popularny jest w całej Skandynawii ale najbardziej w Szwecji. Do Szwecji przybył z Niemiec. Święta Łucja, pozbawiona wzroku i światła, stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku. 13 grudnia wyznaczał też początek adwentu, w związku z którym jeszcze przed nastaniem świtu zasiadano po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia za suto zastawionym stołem. „Świętą Łucją” w rodzinie zostawała najstarsza córka, ubrana na biało, w wianku z zapalonymi świecami, budziła rodziców, śpiewając tradycyjną włoską piosenkę „Santa Lucia”, podając kawę, czerwone grzane wino i pszenne, specjalne na tę okazję przygotowywane, ciastka z rodzynkami i szafranem.

W dzień świętej Łucji palono świece i stawiano je w oknach, zwyczajowo rozpoczynano także przygotowania do świąt. W Polsce tradycje te szczególnie silne były u górali podhalańskich. Uważali oni, że od Łucji na wschodzie przestaje ubywać dnia a tylko na zachodzie skraca się on jeszcze do 21 grudnia.

Tak więc Dzień Świętej Łucji był porą graniczną, sprzyjającą czarom i mocom nieczystym. Okadzano tego dnia dom i obejście, pieczono placki z siankiem, które podawano zwierzętom, aby czarownice i guślarze podczas długiej nocy nie mogli wyrządzać szkód.

Z dniem 13 grudnia związany był też zwyczaj przepowiadania pogody na cały następny rok. Każdy z dwunastu dni, jakie pozostały do świąt, przynosił przepowiednię dla kolejnych miesięcy nadchodzącego roku.

Św. Łucja jest patronką miast - Syrakuz, Sycylii i Toledo; patronuje chorym dzieciom, ociemniałym, proszącym o pomoc w chorobach oczu, pisarzom, krawcom, rolnikom.

AUTOR ARTYKUŁU

Vera

Vera

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o. Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.