Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad

To i owo o tymianku

Data publikacji: 2022-10-25

Kategoria: Zielnik

To i owo o tymianku

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) to inaczej tymianek właściwy, macierzanka, włoska macierzanka, cząberek. Roślina jest bardzo cenna. Wykorzystywana bywa jako przyprawa kuchenna miedzy innymi do drobiu, pieczonych mięs, ryb, sosów i sałatek. To też cenna roślina lecznicza. Ma również zastosowanie magiczne. Tymianek wykorzystywany też bywa w kosmetyce głównie jako środek czyszczący skórę głowy, wzmacniający włosy, zapobiegający wypadaniu. Działa też przeciwłupieżowo i pobudza porost włosów. Czasem używany jest do pielęgnacji skóry np. w tonikach.

Wgląd i uprawa

Roślina jest krzewinką o drobnych rozgałęzionych łodygach. Dołem łodygi drewnieją. Tymianek dorasta do 40 centymetrów. Ma drobne zielone listki, owłosione od spodu. Kwiaty są drobne, różowo fioletowe, zebrane w kwiatostany. Tymianek kwitnie od czerwca do lipca. Owoce są drobne, czarnobrunatne. Roślina przyjemnie, tymolowo pachnie. Tymianek pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Uprawiany jest obecnie w wielu miejscach w Europie i Ameryce. W Polsce czuje się bardzo dobrze i jest uprawiany od XVI wieku. Surowcem zielarskim jest ziele tymianku. W lecznictwie wykorzystuje się też olejek tymiankowy. Olejek otrzymuje się przez destylację ziela tymianku z parą wodna.

Substancje czynne

Ziele tymianku zawiera między innymi olejek eteryczny, garbniki, sole mineralne w tym lit i glin, flawonoidy, gorycze, cukry oraz witaminy.

Działanie i zastosowanie

Tymianek znany i ceniony jest już od starożytności. Już wtedy był używany jako przyprawa i roślina lecznicza. Rzymscy żołnierze kąpali się w naparach tymianku w celu nabrania tężyzny i odwagi. Zalecano go przy przeziębieniach. W Egipcie używano do balsamowania zwłok. Grecy stosowali jako roślinę leczniczą. Tymianek cenił Hipokrates i Hildegarda z Bingen.  Obecnie ceniony jest za właściwości wykrztuśne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe, przeciwzapalne, napotne. Tymianek działa też uspokajająco, wzmacniająco, ściągająco, tonizująco. Poza tym reguluje trawienie i wspomaga gojenie ran także tych trudnych, opornych na leczenie. Ziele nie może być podawane kobietom w ciąży i osobom poważnie chorym na serce.

Napar z ziela tymianku

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 10 minut. Przecedzić. Pić 2x dziennie po ½ szklanki w nieżytach trawiennych, w niestrawności. Napar jest pomocny przy bolesnych miesiączkach. Zastosowany 3x dziennie po ½ szklanki działa pomocniczo w stanach zapalnych jamy ustnej i przy przeziębieniu. Napar może być też stosowany do płukania jamy ustnej i migdałków przy zapaleniu gardła, krtani. Inhalacje bywają pomocne przy zapaleniu oskrzeli, suchym kaszlu, katarze, astmie. Zewnętrznie można stosować na rany i opryszczkę. Główny składnik tymianku tymol ma silne właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Napar z tymianku z olejem z oliwek można stosować w formie okładów oraz na miejsca po ukąszeniach owadów.

Właściwości magiczne

Tymianek wykorzystywany jest aby dodać zdrowia, odwagi. Można go użyć w celu uzdrowienia, na dobry sen, w celu oczyszczenia, w sprawach miłosnych i w celu dodania mocy psychicznych.

Spalony tymianek ma przyciągnąć dobre zdrowie. Można też w tym celu nosić go przy sobie. Aby pozbyć się koszmarów należy włożyć tymianek pod poduszkę. Noszenie tymianku przy sobie sprawia, że zostają wzmocnione moce psychiczne. Kobiety noszące gałązkę tymianku we włosach mogą się spodziewać powodzenia, bo bardzo wzrasta ich urok. Roślina ma też właściwości oczyszczające. Starożytni Grecy spalali tymianek w świątyniach wierząc, że je w ten sposób oczyszczają. Warto spalić tymianek przed wykonaniem czynności magicznych. To oczyszcza określony obszar. Można wiosną używać go do kąpieli. W ten sposób zostaną usunięte wszelkie troski i zmartwienia. Niektórzy noszą tymianek i go wąchają by dodać sobie odwagi oraz wzmocnić swoja energię…

AUTOR ARTYKUŁU

Agra

Agra

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.