NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE

O sztuce zadawania pytań podczas wróżby - uwag kilka

Kategoria: Wróżby ogólne

O sztuce zadawania pytań podczas wróżby - uwag kilka

Chciałabym podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami dotyczącymi sztuki zadawania pytań podczas wróżenia.

Wróżba to rozmowa z samym sobą, w której wróżka pełni rolę pomocniczą, służebną. Celem tej rozmowy jest przygotowanie się przez pytającego do podjęcia decyzji - właściwych, korzystnych  tu i teraz. 

Od każdej rozmowy oczekujemy jasności, rzetelności oraz skuteczności. Wróżba może taka być, między innymi dzięki właściwie stawianym pytaniom. Odpowiedzi na pytania uzyskane w trakcie wróżby to prawdopodobny scenariusz, a nie „przyszłość wykuta w kamieniu”. Odpowiedzi to wskazówki, rady, ostrzeżenia, projekty - szanse, by zmienić kurs spraw dla nas ważnych, jeśli zostaną wykorzystane. Dodatkowo odpowiedzi – niezależnie od techniki wróżbiarskiej – często odbiegają od oczekiwań pytającego, pokazując istotę sprawy, intencje lub rangę problemu. Z punktu widzenia rozwoju duchowego to naturalne, bo istnieje zasadnicza różnica między tym, czego pragniemy i tym, czego potrzebujemy… To jednak kwestia na zupełnie inne rozważania.

Skoro celem wróżby jest wsparcie procesu podejmowania decyzji, to warto zadawać właściwe pytania. Sztuka zadawania pytania podczas wróżby opiera się na kilku zasadach.

Pierwsza z nich:  pytanie powinno być takie, by odpowiedź nie determinowała woli człowieka. (Oczywiście, granicę wolnej woli każdego z nas stanowi „nie” ze strony innego człowieka). Jednak traktując wróżbę jak rozmowę z własną duszą, najlepiej unikać pytań zaczynających się od „czy”… Takie pytania przynoszą – zgodnie z logiką - odpowiedź wyłącznie „tak” lub „nie”, pomijając całą złożoność sytuacji i wpływ, jaki mają nasze myśli, emocje i działania na bieg spraw, które pragniemy zgłębić, zadając pytania.

Jakie pytania zatem zadawać, by wróżba okazała się pomocna?

Dobrze sprawdzają się na przykład rozpoczynające się od: „dlaczego”, „jak”, „co mogę zrobić” itp.. Dzięki temu pytający ma szansę otrzymać konkretne wskazówki, opis sytuacji w całej jej złożoności. Trudno przecenić takie wskazówki albo przestrogi.

Po drugie, należy pytać wyłącznie o to, co jest dla nas naprawdę ważne tu i teraz. Jeśli pytamy z czystej czy próżnej ciekawości, odpowiedzi często bywają ironiczne, przewrotne lub po prostu głupie.

Trzecia kwestia to fakt, że zadawanie po kilka razy w krótkich odstępach czasowych (kilka dni, czasem nawet do trzech miesięcy!) tego samego pytania nie ma sensu. Doświadczenie pokazuje, że w takich przypadkach kolejne odpowiedzi na to samo pytanie okazują się nietrafione, banalne czy fałszywe. Bardzo często zdarza się i tak, że – niezależnie od techniki wróżbiarskiej – pytający otrzymuje odpowiedź będącą wyłącznie projekcją jego pragnień. Takie odpowiedzi nie przydają się do niczego i nie stanowią realnego wsparcia w procesie podejmowania decyzji.

Czwarta, równie ważna, jak powyższe, jest sprawa stanu umysłu i emocji w trakcie wróżby. Jeśli zadajemy pytanie w stanie wzburzenia – ekscytacji czy frustracji, odpowiedź będzie banalna lub ograniczona do rozwiązania przyczyny bieżącego stanu emocjonalnego. Najlepiej zatem wyciszyć się i podejść do wróżby z otwartym umysłem, jak do rozmowy z przyjacielem, któremu nie tylko chcemy się wygadać, ale i zdanie którego jest dla nas ważne.

Po piąte, nie otrzymamy odpowiedzi, jeśli coś ma być niespodzianką… Trzeba się zawsze liczyć z tym, że nie wszystko może być człowiekowi pokazane i uświadomione zanim się wydarzy. Każdy ma własną drogę i szereg doświadczeń, a niektóre z nich to niespodzianki. Takie doświadczenia nie mogą być wcześniej poznane. Najlepiej wtedy nie drążyć tematu, bo wówczas dociekanie przeważnie kończy się frustracją i kolejnymi odpowiedziami bezsensownymi lub opisującymi frustrację albo lęki pytającego.

Po szóste, nie zadawajmy pytań, gdy nie jesteśmy gotowi na poznanie odpowiedzi…

Ostatnia kwestia to przestroga, by nie zadawać pytań z intencją zaszkodzenia drugiej osobie. To zawsze obraca się przeciw pytającemu...

Wymienione wyżej zasady nie wyczerpują tematu. To tylko zbiór podstawowych wskazówek, które wg mnie zdecydowanie ułatwiają wróżbę, czyniąc ją nieocenioną pomocą w procesie podejmowania decyzji. I jeśli nawet odpowiedź okaże się niekorzystna, to zaufajmy jej. Kierując się wskazówkami, ostrzeżeniami możemy obrócić sytuację na swoją korzyść, zminimalizować straty czy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. A gdy wówczas ostatecznie niepomyślna wróżba nie spełni się, to przecież o to chodziło - aby nie spełniło się to, czego chcieliśmy uniknąć...

Życzę wszystkim satysfakcjonujących odpowiedzi i tylko pomocnych wróżb!

AUTOR ARTYKUŁU

Akia

Akia

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"