Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Sabat Yule

Kategoria: Wróżby ogólne

Sabat Yule

21 grudnia obchodzimy Święto światła czyli Sabat Yule, radosne święto przypominające o reinkarnacji i wiecznym cyklu odradzania. Jest to najdłuższa noc w roku, dziś triumfuje ciemność, ale robi ukłon i miejsce dla jasności, mrok ostatecznie przegrywa ze światłem i dni stają się coraz dłuższe i wypełnione blaskiem. Jest to jedyny taki dzień w roku kiedy pora świetlista jest najkrótsza, a noc najmroczniejsza.

Przesilenie zimowe, czyli święto światła które jest świętem odradzania się, nadziei i płodności, zaczyna kiełkować nowy cykl natury. W tę noc Bogini - Ziemia ponownie staje się Wielką Matką i rodzi syna – Pana Światła – Boga Słońca, który z dnia na dzień staje się silniejszy, ocieplając Ziemię swoim blaskiem, energią i radością życia. Od bardzo dawna ludzie czcili powrót Boskiego Dziecka, które przynosiło życie, ciepło i światło. Dzień się odradza, światło wygrywa z ciemnością, przeganiając złe duchy, Koło Roku obraca się przekraczając śmierć i przynosząc nowe życie. Rodzi się w ludziach nowa iskra nadziei czyli Światło Świata, Święty Ogień. W tą noc palimy święty ogień, który symbolizuje odradzające się Słońce. Odganiamy mroki przeszłości, radujemy się powrotem do życia. Jest to czas ucztowania i błogosławieństwa życia, celebrowania światła, które jest połączeniem życia i natury. Słońce powróciło, aby ogrzać Ziemię. Celebrujemy tę noc wspólną zabawa z bliskimi nam osobami, radując się z odrodzenia Duszy, obdarowujemy się nawzajem prezentami i wyznaczamy cele do zrealizowania w Nowym Roku, planujemy swoją przyszłość, wyciągamy wnioski z przeszłości starając się zrozumieć co się wydarzyło. W dawnych czasach składano prezenty bogom zimy, aby prosić ich o uchronienie przed mrozami i głodem. Wzajemnie obdarowywano siebie amuletami oraz talizmanami na szczęście.


W tą noc możemy wykonać rytuał spełniający nasze marzenie. Do tego celu używamy trzech świec w kolorze białym, czerwonym i zielonym. Na kartce zapisujemy nasze życzenie i zapalamy po kolei trzy świece, wizualizując jak nasze marzenie się spełnia. Kartkę z życzeniem zwijamy w kształt koperty, a woskiem z trzech świec ją pieczętujemy i chowamy w naszym sekretnym miejscu aż na cały rok. Dopiero po roku spalamy kartę z życzeniem w kolejny Sabat Yule.


W ten magiczny wieczór na naszym stole udekorowanym kamieniami rubinu, kociego oka oraz gałązkami jemioły i sosnowymi szyszkami nie powinno zabraknąć tradycyjnych potrawy dla Sabatu Yule - pieczonego indyka, orzechów, ciasta o owocami, zawijańców z kminkiem oraz napoju z grzanego piwa z ubitym jajkiem oraz grzanego korzennego wina Nasz dom okadźmy zapachem rozmarynu, wawrzynu lub sosny.
Sabatowi Yule patronują Bóstwa: Lucina (rzymska bogini księżycowego misterium), Frey (skandynawski bóg płodności, bóstwo utożsamiane z pokojem i dobrobytem), Attis (frygijski bóg urodzaju), Dionizos (grecki bóg wina), Woden (naczelny bóg Teutonów) oraz wesoły stary Kriss Kringle (pogański bóg święta Yule, utożsamiany z duchem okresu świąt Bożego Narodzenia).

AUTOR ARTYKUŁU

Tarocista Leszek

Tarocista Leszek

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o. Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.