NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE

Magiczna moc jemioły

Kategoria: Zielnik

Magiczna moc jemioły

"Bez jemioły cały rok goły"

 

Zwyczaj zawieszania gałązek jemioły podczas świąt wywodzi się z  XVII wiecznej Anglii, a źródło tego obyczaju jest jednak znacznie starsze. W kulturze celtyckiej obchodzono się z jemiołą z najwyższą czcią, wierząc w jej magiczne właściwości.

Istnieją również przekazy świadczące o tym, że także Galowie byli przekonani, iż spożycie jemioły ulecza ludzi i zwierzęta z niepłodności, a jej sok jest panaceum na wszelakie trucizny. Celtowie jednakże znali pojęcie Drzewa Życia porządkującego ład kosmiczny. W dziełach Pliniusza można trafić na opis świadczący o wyjątkowej czci jaką druidzi obdarzali jemiołę: "nie ma nic świętszego dla druidów od jemioły i drzewa, na którym ta rośnie, szczególnie o ile jest to dąb". Tak więc za jemiołę o najpotężniejszym działaniu uznawano tą ściętą z dębu w przesilenie zimowe - 21/22 grudnia. Ścinano ją złotym sierpem  zaś pod drzewem rozciągano białą płachtę (ścięta jemioła nie mogła dotknąć ziemi, ponieważ wtedy straciłaby całą swoją magiczną moc), a zdobywca jemioły miał szansę przejąć jej pozaziemskie moce. Następnie pod drzewem z którego ścinano jemiołę, składano ku czci bogów ofiaręz wołu lub osła. Taką jemiołę dawano, jak już wspominałam, niepłodnym zwierzętom, ponadto przygotowywano z niej także leki, gdyż była uznawana za remedium na wszelkie choroby.

W dzisiejszych czasach przeważnie kojarzy się ona z parą zakochanych i  świąteczną magią pocałunków, albowiem całujący się pod nią ludzie liczą na trwały związek albo na chwilową przyjemność. Pod jemiołą kobieta nie może odmówić buziaka mężczyźnie. Jeśli odmówi, spadnie na nią nieszczęście, może nawet na zawsze zostać sama. Natomiast mężczyzna po każdym pocałunku pod gałązką, powinien zerwać jeden z owoców jemioły. Jeżeli uda mu się zerwać ostatni to otrzyma dar płodności. Tak więc całujemy się dopóty, dopóki jemiołowy krzew ma na sobie owoce i dopóty nadaje się do całowania. Pod jemiołą powinny stanąć również przyszłe panny młode, które oczekują licznego potomstwa.

Są trzy miejsca w domu, w których powinna pojawić jemioła

Od samego wejścia jemioła powinna witać gości. Można więc powiesić ją jeszcze przed świętami nad frontowymi drzwiami. Zapewni nam wówczas ochronę przed nieprzyjaciółmi, złymi mocami i złodziejami. Nad wigilijnym stołem wieszamy ją nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie. Możemy być pewni, że  jej zielone gałązki  przyniosą szczęście oraz dostatek dla domowników w nadchodzącym roku, a złożone pod jemiołą życzenia mogą się spełnić, pod warunkiem, że będą szczere. Jest to również odpowiedni czas, aby pogodzić się z bliskimi, gdyż zgoda zawarta pod jemiołą będzie trwała i niezniszczalna. Kiedyś mocowano jemiołę w domach nad źródłem ognia. W obecnych czasach możemy ją również umieścić nad kuchnią lub nad kominkiem i być pewni, że jej obecność ochroni nasz dom przed pożarem oraz piorunami.

Bożonarodzeniowej jemioły nie wolno wyrzucać, gdyż wcześniejsze zniszczenie może skłócić zakochanych, którzy całowali się pod gałązkami. Zaraz po świętach powinno się ją zasuszyć i przechowywać do następnych świąt, by jej magiczna moc mogła działać przez okrągły rok. Jeżeli nie chcemy trzymać jemioły, można ją spalić w święto Trzech Króli. Pamiętajmy, że z roślinami magicznymi nie ma żartów!

AUTOR ARTYKUŁU

Perełka

Perełka

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"