Heart_5
Programy na żywo
Wieczor_hd Ayla

Ayla

Zapraszamy 2021-09-26
na żywo godz. 20:00

2282 Tarocista Leszek 2017-11-23 6

Wróżby Katarzynkowe

Tarot Numerologia Reiki
Uczucia Finanse Rozwój duchowy
0048224 452 413 POLSKA I ZAGRANICA 4.50 zł brutto
708 788 014 POLSKA 4.92 zł brutto
teraz niedostępny

„W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny” czyli wróżby dla mężczyzn.


W wigilię św Katarzyny Aleksandryjskiej, która była uznawana za patronkę kawalerów szukających miłości, czyli nocą z 24 na 25 listopada obchodzimy trochę zapomniany wieczór wróżb tzw. Katarzynki, czy inaczej wróżby Katarzynkowe. Patronka tego święta to najprawdopodobniej intelektualistka o rozległej wiedzy i pięknej urody Hypatia z Aleksandrii. Hypatia jako osoba niewygodna Kościołowi stała się ofiarą tarć zarówno politycznych jak i religijnych, i zginęła męczeńska śmiercią z rąk mnichów. Próbowano zatrzeć o niej pamięć i na potrzeby chrześcijaństwa zmieniono ten obyczaj, Hypatii odbierając tożsamość i nazywając ją Katarzyną, czyli córką króla Aleksandrii, która odrzucała małżeństwo, ponieważ w nocy przyśnił Jej się Jezus, który założył jej złoty zaręczynowy pierścień. Katarzyna poczuła mu się zaślubiona i odrzucała zaloty wszystkich mężczyzn łącznie z cesarzem Maksencjuszem, który upokorzony odrzuconymi zaletami skazał ją na śmierć przez ścięcie.

Na kanwie legendy powstała opowieść o męczennicy Katarzynie i jej kult zaczął się rozpowszechniać. Z racji przypisywanych jej przymiotów stała się Ona również orędowniczką i opiekunką kawalerów poszukujących miłości i wybranki swojego życia, z którą mieli stanąć na ślubnym kobiercu. W kalendarzu Katarzynie przypisano dzień 24 listopada, który to w kalendarzu słowiańskim był dniem Doli czyli dniem, w którym zarówno dziewczęta jak i chłopcy wróżyli sobie, aby poznać swój los, a ciężarne kobiety prosiły o łagodny poród.

Zwyczaj Katarzynek był jeszcze żywo obchodzony w Polsce pod koniec XIX wieku i przypadał on na okres schyłku jesieni, czyli zakończenia prac polowych, długich wieczorów, które sprzyjały nawiązywaniu kontaktów z zaświatami. Był to też czas ostatnich zabaw przed adwentowych. W tradycjach ludowych był to również czas dla zalotów i kojarzenia małżeństw. To czas przygotowań do tego co ma nastąpić.
Dla młodych ludzi, którzy którzy wchodzili w dorosłe życie był to czas nadziei, ale i niepewności czy uda się znaleźć miłość swojego życia i stworzyć udany związek. Kończył się okres chłopięcej niefrasobliwości i wchodzono w okres męskiej dojrzałości i odpowiedzialności za swoje dorosłe życie.

Wieczór Katarzynkowy był czasem ostatnich zabaw dla kawalerów, kończyły się ich uciechy, które były potem zakazane w adwencie i niedostępne mężczyznom żonatym. Katarzynki były dobrym pretekstem do beztroskiej zabawy i śmiechu. We wróżbach co prawda mężczyźni nie wykazywali aż tyle zapału co dziewczęta w Andrzejki, jednak pozwalano sobie i tu na szukanie swojej przyszłości. Mężczyźni mający więcej możliwości wyboru przyszłej małżonki nie przywiązywali aż takiej wagi do wróżb miłosnych, traktowali to po prostu bardziej jako czas szaleństw i beztroskiej zabawy przed wstąpieniem w poważny związek i obowiązki męża. Niektórzy mężczyźni prosili jednak patronkę św. Katarzynę o powodzenie i wstawiennictwo u panien.

Do wróżb tradycyjnych w Katarzynki należy zaliczyć wróżbę z wiśni. Gałązkę zerwaną tego dnia z drzew wstawiano do wody i czekało się do Bożego Narodzenia. Jeśli gałązka zakwitła, wróżyło to ożenek w ciągu roku. Innym zwyczajem było wrzucanie do wody sosnowych igieł. Każda z igieł symbolizowała osoby i jeśli zetknęły się w wodzie, uznawano że jest im pisane szczęśliwe pożycie małżeńskie.

Bardzo ważną rolę odgrywały tu sny. Aby ujrzeć we śnie swoją wybrankę, mężczyzna musiał po kąpieli wytrzeć się damską koszulą i najlepiej jeszcze w niej zasnąć. Sen w damskiej koszuli miał też zapewnić mężczyźnie powodzenie u panien. Pod poduszką natomiast umieszczano damską bieliznę stąd przysłowie: ”W noc św Katarzyny pod poduszką są dziewczyny.”

Sen mógł wskazywać skąd może pochodzić przyszła żona. Wyśniony pojazd lub droga wskazywały że wybranka będzie z innej miejscowości, a płot symbolizował bliskie sąsiedztwo.

Mężczyźni aby poznać charakter swojej przyszłej żony wkładali pod poduszkę również ptasie pióro, a ptak który odwiedzał ich we śnie określał jej charakter. Gdy przyśnił się kogut nie było to dobrym znakiem ponieważ symbolizował, że kawaler pozostanie jeszcze w stanie wolnym, natomiast biała kura wróżyła kawalerowi młoda panienkę. Gdy przyśniła się kukułka wróżyło to żonę, która nie będzie dbała o potomstwo, natomiast kaczka symbolizowała żonę gadułę. Gdy przyśniła mu się czarna kura kawaler mógł spodziewać się wdowy, natomiast gdy wyśnił kurę z kurczętami mógł spodziewać się wdowy z dziećmi. Gdy kawalerowi przyśniła się sowa, zwiastowało to dla niego żonę mądrą, choć niekoniecznie piękną z urody, natomiast paw przynosił śniącemu żonę próżną i dumną, wyniosłą w stosunku do otoczenia. Wyśniony gołąb symbolizował kobietę miła i ładną. Zdarzało się tak, że kawalerowi zamiast ptaka przyśnił się siwy koń, co niestety wróżyło mu starokawalerstwo.

Pod poduszkę wkładano również kartki z imionami dziewcząt, lub z alfabetem, a po przebudzeniu pierwsza wyciągnięta karta była z imieniem przyszłej wybranki. Przy losowaniu karteczki z literami należało wypowiedzieć magiczną formułkę: „Wskaż proszę wróżbo wybrankę, żonę i przyszłą kochankę. Wyciągam karteczki cztery, są jej imienia litery.”

Stosowano również wróżbę z czterech kubków.

W trzech z czterech jednakowych kubków umieszczano symbole: obrączkę, monetę i grudkę ziemi.
Obrączka symbolizowała małżeństwo, moneta - bogactwo, grudka ziemi - pracę. Czwarty kubek należało pozostawić pusty.
Kubeczkami należało siedmiokrotnie zamieszać i prosząc o wróżbę słowami "Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać" - losowo wybrać jeden. Jego zawartość wróżyła przyszłość następnego roku. Wybór pustego kubka wróżył brak zmian lub niechęć losu do odkrycia przyszłości.

Niekultywowane męskie wróżby miłosne i Katarzynki powoli zaczęły zanikać pod koniec XIX wieku, ale samotni panowie kawalerowie, może warto wrócić do tej pięknej tradycji?


Uzyskaj profesjonalną poradę ezoteryczną lub życiową od tego Eksperta

teraz niedostępny
Tarocista Leszek
Tarocista Leszek
708 788 014 POLSKA 4.92 zł brutto
autor: Tarocista Leszek, odwiedzin: 2282
"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
FacebookYoutubeInstagram
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2021 © 4C sp. z o.o.