Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Lawenda

Kategoria: Zielnik

Lawenda

Lawenda jest na tyle popularna, że chyba wszystkim znana. Wygląda całościowo dość pospolicie, a przynajmniej tak można ją ocenić. Co jednak sprawia, że jest wyjątkowa? Na pewno jej kolor. Taki zagadkowy, taki ezoteryczny-wręcz magiczny…

Nie jest trudno ją zakupić, czy spotkać nie tylko w polskich ogródkach. Istnieje kilkadziesiąt odmian lawendy. To roślina śródziemnomorska, niewysoka, miododajna.

Zastosowanie/ciekawostki: Z własnego doświadczenia wiem, że trudno ją hodować w doniczce, czy na ogródku. Szybko traci na urodzie, którą ma jednak wyjątkową… Jej zapach bywa duszący, odurzający do tego stopnia, że w nadmiarze może być męcząca. Natomiast bardzo smaczny i zdrowy jest miód lawendowy, tak samo kąpiel, czy nawet inhalacja z paroma kroplami esencji lawendowej – są to doskonałe pomysły na poprawę nie tylko samopoczucia, co ogólnie, naszego zdrowia. Innymi ciekawymi pomysłami na zastosowanie tego pięknego ziela jest woda lawendowa, cukier lawendowy. Jak widać, posiada ona multum wyjątkowych właściwości. Sprawdzi się przy problemach z żołądkiem (napar), czy przy bólach mięśni (maść), gdzie jednak najlepszym jej zastosowaniem okaże się być niewątpliwy urok. Osobiście cenię ją nie tylko za to, że jest niewątpliwej urody, co też jej zapach na tyle intryguje, że potrafi wiele „przepędzić”… Dodam, w ramach ciekawostki, że w średniowieczu była kojarzona z duchowymi zaletami samej Matki Boskiej.

AUTOR ARTYKUŁU

Wróżka Hanna

Wróżka Hanna

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"