Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Najciekawsze przesądy - piątek 13-tego

Kategoria: Wróżby ogólne

Najciekawsze przesądy - piątek 13-tego

Istnieje wiele różnych przesądów mniej lub bardziej popularnych, jednak niewiele z nich ma taką moc jak liczba 13 i związany z nią dzień: piątek. Piątek 13 to data w kalendarzu, która skumulowała w sobie podwójnego pecha związanego zarówno z liczbą, jak i z dniem, który uznawany był od wieków za nieszczęśliwy. Wiele osób stara się nie wykonywać w ten dzień pewnych rzeczy, żeby nie kusić losu do unicestwiania planów.

Najpopularniejsza teoria pechowości piątku 13. nawiązuje do wydarzenia we Francji z początku XIV wieku. Francuski król Filip Piękny kłamliwie oskarżył Templariuszy o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. 13 października 1307 roku rozkazał swojemu kanclerzowi Wilhelmowi de Nogaret aresztować wszystkich członków zakonu. W spisek zamieszany był też papież Klemens V, który chciał pozbyć się wpływowego zakonu. Wszyscy mnisi zostali skazani na śmierć i spłonęli na stosie. Jak głosi legenda ostatni Wielki Mistrz Zakonu Jacques de Molay, tuż przed śmiercią przeklął króla, jego kanclerza i papieża. Wszyscy zmarli w przeciągu roku. 


Ale piątek, jak i liczbę 13 od wieków uznawano za pechową. Piątek był pechowy przede wszystkim dla chrześcijan, ponieważ według chrześcijańskiej tradycji to właśnie tego dnia ukrzyżowano Jezusa. Z kolei liczba 13 była używana za bardzo pechową w wielu kulturach. Wiązała się z ciemnymi siłami, z nieszczęściem, chaosem oraz śmiercią. Wiąże się to z tym, że było 12 apostołów, 12 etapów życia człowieka w starożytnym Egipcie, a w trzynastym następowała śmierć. W związku z tym liczba ta obrosła mitami i niechęcią wyrażaną nawet dzisiaj, w piątku 13 i w niechęci do numerowania piętra 13 w niektórych chińskich wieżowcach. 


Wiele osób ma swoje własne przesądy związane z pechowym piątkiem, jednak istnieje kilka wspólnych dla wielu osób. Do jednego z takich należy niechęć do podróżowania tego dnia. Jeśli przekonanie o pechu, który towarzyszy w ten dzień jest bardzo silne, wówczas planuje się wszystko tak, żeby uniknąć konieczności wsiadania do środka komunikacji. Niektóre gałęzie komunikacji próbują wyjść naprzeciw nawet przesądom. Dotyczy to przede wszystkim linii lotniczych, które często chcąc zmniejszyć myśli o pechowej 13 nie posiadają trzynastu rzędów foteli na pokładzie.


O czarnym kocie zazwyczaj nie ma dobrych opinii, jednak uznaje się, że w piątek 13 ma on zwiększoną siłę pechowego rażenia. W związku z tym, kiedy już czarny kot przejdzie drogę pieszemu pozostaje jedynie odwrócić urok, jeżeli nie chce się zmierzyć z pechem, którego zapowiedzią był kot. Według popularnego przesądu należy poczekać, aż drogę przejdzie kolejna osoba przełamując pechową aurę. Najlepiej jeżeli taką osobą jest ktoś w okularach albo zakonnica.


Szczególnie pechowe może być również stłuczenie lustra, co zawsze wiąże się z siedmioma latami nieszczęść. Jednak stłuczenie go w pechowy dzień pogłębia siłę rażenia oraz większą moc pecha. Z tego powodu niektóre osoby nie malują się tego dnia przed lustrem ani nie przeglądają się w nim i nie zbliżają za bardzo, żeby uniknąć przypadkowego rozbicia przedmiotu.


Gdy nie jest to sprawa pilna, gdy nie musi być załatwiona koniecznie tego dnia, podobno lepiej unikać załatwiania jej w piątek 13. Dotyczy to nie tylko wykonywania bieżących obowiązków, ale również rozpoczynania nowych, a nawet kończenia spraw. Z tego powodu żeby ustrzec się przed niepowodzeniem w interesach i w życiu prywatnym należy powstrzymać się od wykonywania w tym dniu rzeczy o istotnym znaczeniu.

AUTOR ARTYKUŁU

Inessa

Inessa

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"