Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Zwyczaje wielkanocne

Kategoria: Wróżby ogólne

Zwyczaje wielkanocne

Chrześcijanie świętują Wielkanoc na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt w roku. Jest pełna zwyczajów, folkloru i tradycyjnej żywności. Ma swój początek na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Wielu teologów uważa, że sama Wielkanoc pochodzi od bogini anglosaskiego świtu i wiosny – Eostre.

Jest wiele symboli i tradycji Świąt Wielkanocnych. Są one związane z odnową, urodzinami, szczęściem i płodnością. Jednym z symboli jest jajko.
W średniowiecznej Europie, jajka były zakazane w czasie Wielkiego Postu. Jaja zniesione w tym czasie często inaczej zakonserwowano. Jaja były więc podstawą wielkanocnych posiłków i cenione jako prezent wielkanocny dla dzieci i pracowników. Ponadto przez wieki jaja były postrzegane jako symbol nowego życia i płodności. Uważa się, że z tego powodu u wielu starożytnych kultur, w tym u starożytnych Egipcjan, Persów i Rzymian, wykorzystywano jajka podczas festiwali wiosennych. Wiele tradycji i praktyk utworzyło się wokół jajek i zaczęto robić pisanki, a barwione, malowane, jajka były również wykorzystywane w różnych grach wypoczynkowych: np. rodzice ukrywali jaja dla dzieci do znalezienia w ogrodzie, tarasie czy na różnych wzgórkach. Wiele Kościołów rozpoczyna obchody Niedzieli Wielkanocnej o północy w Wigilię Wielkanocną. Obchody Wielkanocy rozpoczyna się od zapalenia świec. Świece są stosowane w kościołach na całym świecie. Zapalamy je, aby pamiętać, że Jezus jest światłością świata i, że kiedy wstąpił do życia w niebie pozbył się ciemności i zła.


Kościoły są pełne kwiatów na Dzień Wielkanocy. Stanowią one nowe życie. Kolejnym zwyczajem jest święcenie pokarmów. Pokarmy wchodzące w skład święconki to jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (symbol oczyszczenia domostwa od złego); chleb, wędlinę (symbol dostatku), chrzan, pieprz (symbol siły), ciasta świąteczne (symbol wszechstronnych umiejętności.). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu. Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy oraz koszyczek ze święconką wielkanocną. Po wspólnym śniadaniu, podzieleniu się jajkiem dzieci wybiegają do ogrodu na poszukiwanie prezentów. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o. Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.