Zwyczaje wielkanocne
Kategoria: Wróżby ogólne
Chrześcijanie świętują Wielkanoc na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich świąt w roku. Jest pełna zwyczajów, folkloru i tradycyjnej żywności. Ma swój początek na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Wielu teologów uważa, że sama Wielkanoc pochodzi od bogini anglosaskiego świtu i wiosny – Eostre.
Jest wiele symboli i tradycji Świąt Wielkanocnych. Są one związane z odnową, urodzinami, szczęściem i płodnością. Jednym z symboli jest jajko.
W średniowiecznej Europie, jajka były zakazane w czasie Wielkiego Postu. Jaja zniesione w tym czasie często inaczej zakonserwowano. Jaja były więc podstawą wielkanocnych posiłków i cenione jako prezent wielkanocny dla dzieci i pracowników. Ponadto przez wieki jaja były postrzegane jako symbol nowego życia i płodności. Uważa się, że z tego powodu u wielu starożytnych kultur, w tym u starożytnych Egipcjan, Persów i Rzymian, wykorzystywano jajka podczas festiwali wiosennych. Wiele tradycji i praktyk utworzyło się wokół jajek i zaczęto robić pisanki, a barwione, malowane, jajka były również wykorzystywane w różnych grach wypoczynkowych: np. rodzice ukrywali jaja dla dzieci do znalezienia w ogrodzie, tarasie czy na różnych wzgórkach. Wiele Kościołów rozpoczyna obchody Niedzieli Wielkanocnej o północy w Wigilię Wielkanocną. Obchody Wielkanocy rozpoczyna się od zapalenia świec. Świece są stosowane w kościołach na całym świecie. Zapalamy je, aby pamiętać, że Jezus jest światłością świata i, że kiedy wstąpił do życia w niebie pozbył się ciemności i zła.
Kościoły są pełne kwiatów na Dzień Wielkanocy. Stanowią one nowe życie. Kolejnym zwyczajem jest święcenie pokarmów. Pokarmy wchodzące w skład święconki to jajka (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (symbol oczyszczenia domostwa od złego); chleb, wędlinę (symbol dostatku), chrzan, pieprz (symbol siły), ciasta świąteczne (symbol wszechstronnych umiejętności.). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu. Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy oraz koszyczek ze święconką wielkanocną. Po wspólnym śniadaniu, podzieleniu się jajkiem dzieci wybiegają do ogrodu na poszukiwanie prezentów. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą.