Udzieliliśmy ponad 3 miliony porad

Socjopaci

Data publikacji: 2023-01-26

Kategoria: Przeznaczenie

Socjopaci

Socjopaci - dlaczego są groźni i jak ich rozpoznać?

Socjopata to osoba, która do perfekcji opanowała manipulowanie innymi dla własnych korzyści. Po czym można rozpoznać takiego człowieka? Warto się dowiedzieć, aby nie dopuścić do swojego życia kogoś, kto zapewni nam tylko ból i cierpienie.

Kto jest socjopata?


Relacje, w które socjopaci wchodzą z innymi ludźmi często są oparte na interesowności. Chodzi przede wszystkim o to, co dana osoba może im dać albo jak da się ją wykorzystać. Jednocześnie mają w sobie bardzo mało empatii. Nie biorą pod uwagę uczuć innych osób, ani konsekwencji, które dla otoczenia może mieć ich zachowanie. Przejawia się to też w małych rzeczach i codziennych relacjach z ludźmi, którym socjopata bez mrugnięcia okiem i właściwie bez żadnego celu potrafi wbijać szpilę i sprawiać przykrość, nie myśląc o ich reakcji, czy uczuciach. Socjopaci mają też talent do skłócania ludzi tak, żeby mogli skorzystać na ich konflikcie. 

 

Ignorowanie konsekwencji i zrzucanie winy na innych

Socjopaci nie mają poczucia winy, więc kiedy zostają na czymś przyłapani albo dochodzi do konfrontacji, naturalne jest dla nich zrzucanie winy na kogoś innego, czyli takie „odwracanie kota ogonem”. Może to też być takie przedstawianie sytuacji, żeby to oni wyszli na ofiarę. Jest w nic tendencja do ignorowania zagrożeń i podejmowania zbędnego ryzyka w różnych sferach życia. Są w stanie dużo obiecać, ale rzadko dotrzymują danego słowa. Chyba, że akurat dotrzymanie słowa leży w ich interesie i w jakiś sposób wpisuje się w ich cele. Nie mają szacunku dla czasu, życia i emocji innych ludzi, więc bardzo jest im po prostu zignorować fakt, że coś komuś obiecali albo że do czegoś się zobowiązali. Nie przyjdą na spotkanie, będą ciągle odwoływać plany w ostatniej chwili, nie oddadzą projektu w terminie, bo mieli ciekawsze zajęcia, będą składać puste obietnice. Wiele z ich zachowań jest podejmowanych pod wpływem momentu.

 

Nietrwałe relacje, kłamstwa i brak zasad

Wszystkie społeczne zasady opierają się na tym że wspólnie zgadzamy się przestrzegać określonych norm. Nie chodzimy po ulicy nago, jeździmy po prawej stronie drogi, a idąc do restauracji płacimy za posiłek. Dla socjopaty te zasady nie istnieją. W prosty sposób nawiązują nowe kontakty i ich krąg znajomych jest bardzo szeroki. Nie można tego powiedzieć jednak o ich bliskich relacjach. Ze względu na deficyty empatii, skupienie na sobie, tendencje do manipulowania i dystans emocjonalny, socjopaci rzadko nawiązują bliskie przyjaźnie czy związki oparte na miłości. Nawet w rodzinnych relacjach potrafią być zimni i nieco oddzieleni od reszty rodziny pewnego rodzaju murem.  Kłamstwo jest dla socjopaty metodą osiągania celów. Nie mają oporów, żeby minąć się
z prawdą, wymyślać nieprawdziwe historie na swój temat, oszukiwać innych. Socjopaci powiedzą wszystko, jeżeli tylko przysłuży się to ich celom. Wielu ludzi irytuje się, kiedy coś nie idzie po ich myśli. Socjopaci mają na to nader niską tolerancję, szybko się denerwują i wybuchają, kiedy coś idzie na tak. Jednocześnie zaczynają atakować osoby wokół siebie, nie odczuwając poczucia winy, kiedy zrobią coś złego.

 

Najlepsza broń? Ucieczka!

Socjopatów możemy spotkać na co dzień. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, na jakie sygnały zwracać uwagę, bo czasem urok takich osób jest w stanie uciszyć nasz rozsądek. Z badań psychologów wynika, że socjopatą jest średnio jedna na sto osób. Jedyną obroną przed nim jest niestety ucieczka. Socjopata jest na tyle dobrym manipulatorem, że trudno z nim wygrać. Jeśli więc rozpoznasz sygnały, które opisałem w tym artykule, zawróć! Tak szybko, jak to tylko możliwe.

AUTOR ARTYKUŁU

Krisso

Krisso

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2023 © 4C sp. z o.o.