Tajemnice tarota z dreszczykiem – tarot BOTA

Kategoria: Tarot

Tajemnice tarota z dreszczykiem – tarot BOTA

Niniejszym artykułem chciałbym przybliżyć czytelnikom historię tarota z perspektywy ezoterycznej, niuansów, świata tajemnic i zamkniętych zakonów. Karty tarota postrzegane przez większość społeczeństwa jako wróżebny artefakt pełniły w pewnych środowiskach rolę inicjacji w misteria.

Wskazany w tytule tarot BOTA jest jednym z najbardziej tajemniczych, został stworzony przez Paula Fostera Case, założyciela The Builders of Adytum, szkoły zachodniej tradycji ezoterycznej z siedzibą w Los Angeles, która ma swoje korzenie zarówno w hermetycznym Zakonie Złotego Brzasku, jak i masońskim systemie lóż.
Przechodząc do konkretów, talia ta jest wzorowana na najpopularniejszej na świecie talii Rider-Waite, jednak jak zastrzegł Paul Case, jego talia koryguje dokonane błędy i mistyfikacje, jakie zostały wprowadzone celowo w talii Rider-Waite. Różnice są namacalne, niektóre karty w talii BOTA bardziej przypominają klasyczne ich odpowiedniki z Tarota Marsylskiego. Tarot BOTA był wydawany w formie czarno-białej, autor uważał, że każdy użytkownik powinien sam pokolorować własną talię. Arkana duże miały służyć jako klucz do medytacji nad kabalistycznym drzewem życia, tutaj ujętym w sześcianie przestrzeni. Autor wielokrotnie podkreślał, że karty tarota są przede wszystkim narzędziem do medytacji, a nie wróżenia, z kolei samo słowo wróżenie definiował jako „użycie duchowej intuicji do znalezienia rozwiązań problemów”. W systemie tym, opartym na mistyce Różokrzyża, kluczem do zrozumienia jest Sefer Jecira, kabalistyczny traktat dotyczący stworzenia świata, która ma wskazywać na źródło połączenia między sześcianem przestrzeni a 22 hebrajskimi literami. Litery te, jak w wielu innych taliach są przyporządkowane do poszczególnych kart arkanów wielkich, z tym zastrzeżeniem, że Case prawdopodobnie jako pierwszy ujawnił powiązanie karty głupca z hebrajską literą Alef. Tarot w tym układzie miał być alegoryczną podróżą głupca po drzewie życia, jego upadków oraz podnoszeniu się po nich. Karty tarota zatem oddają czeluści ludzkiej psychiki, naświetlając zakamarki duszy, wskazując meandry rozwoju duchowego, obrazując na kartach tarota sens życia jako metaforę podróży.

Pozdrawiam

AUTOR ARTYKUŁU

Robert

Robert

Dowiedz się więcej
"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2022 © 4C sp. z o.o.