Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Noc Kupały

Data publikacji: 2021-06-17

Kategoria: Wróżby ogólne

Noc Kupały

Wielkimi krokami zbliża się do nas Noc Świętojańska, zwana też Nocą Kupały. Tzw. noc przesilenia letniego wypada między 20 a 21 czerwca. Jest to stare słowiańskie święto. Wywodzi się ono jeszcze z tradycji pogańskiej, obchodzone było już ponad 3000 lat przed powstaniem chrześcijaństwa.

Noc przesilenia letniego wypada w najdłuższy dzień w roku, a co za tym idzie, noc jest wtedy najkrótsza. Jest to odbicie nocy przesilenia zimowego, gdy z kolei dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa w roku.

Są 3 niezbędne elementy Nocy Kupały - ogień, woda i zioła. Kiedyś ludzie żyli bliżej natury i te elementy odgrywały dużo ważniejszą rolę w ich życiu.

 

Ogień i woda

Rozpalało się ognisko, ponieważ po tej nocy każda kolejna była coraz dłuższa. Ognisko było symbolem zachowania słońca i światła na dłużej. Metaforycznie zatrzymywano ciemność, której później było coraz więcej w ciągu dnia. Ogień ma też moc oczyszczającą. Warto tego wieczoru się okadzić lub zapalić świecę, wykorzystać tę moc ognia, aby się oczyścić ze wszystkiego co negatywne. Nie tylko od klątw, złorzeczeń, złego oka, ale także codziennych problemów, pędu życia czy zmartwień. Można też okadzić czy oczyścić się wraz z partnerem, co dodatkowo wzmocni i oczyści relację. Dawniej skakano przez ognisko, z partnerem bądź samemu, dla oczyszczenia z chorób. W ognisku palono także rzeczy i przedmioty, które źle się kojarzyły, odpowiadały za złe wspomnienia, choroby czy problemy. Palono też ubrania osób chorych, co miało usunąć chorobę. Także rzeczy i pamiątki po osobach zmarłych. Palono wszystko, co przyciągało złą energię i emocje. Gdy wszystko już wrzucono do ogniska, należało się wykąpać w wodzie, która oczyszczała.

Jeśli nie masz pod ręką ogniska, możesz zrobić mały rytuał. Napisz na kartce to, co chcesz usunąć ze swojego życia – problemy, uczucia, chorobę, byłego partnera, i spal tę kartkę w płomieniu świecy. Po spaleniu karteczki warto również wziąć kąpiel z dodatkiem soli, która nas oczyści.

Noc Kupały to małżeństwo ognia z wodą, dlatego te rytuały są tak połączone ze sobą. Ogień symbolizuje energię męską, a woda żeńską. Dlatego po spaleniu rzeczy należy także się wykąpać. Tej nocy woda ma większą moc niż zazwyczaj, dlatego podczas kąpieli warto wypowiedzieć życzenie.

Wielu uważa, że sama nazwa Kupały symbolizuje kąpiel i od tego słowa pochodzi – kupała – kąpała się.

 

Zioła

Noc Kupały to także święto ziół. Kiedyś wierzono, że zioła zebrane tej konkretnej nocy miały dużo większą moc. Tej nocy zbierano też kwiaty, z których wykonywano wianki. Wianki wykonywano w konkretnej intencji, a później wrzucano je do wody, ognia, lub trzymano w domu, aż do kolejnego przesilenia. Znajomość ziół w tamtych czasach była powszechna, dlatego też każdy wybierał konkretne zioła do swojego wianka, tak by wspierały one jego intencję.

Warto wykorzystać zioła takie jak lawenda, liść laurowy, tymianek czy szałwia i spalić je w ogniu świecy, okadzić nimi siebie i mieszkanie. To oczyści mieszkanie oraz jego domowników.

Warto do tych rytuałów podchodzić z żartem, przymrużeniem oka, gdyż energia tego przesilenia jest optymistyczna i radosna, a nie poważna.

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o. Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.