Heart_4
1792 Katarzyna Katja 2020-11-17 0

Karty Lenormand – podstawowe informacje

Tarot Horoskop
Uczucia Partnerstwo Praca
Ekspert nie ma włączonych usług telefonów bezpośrednich. Wejdź na profil Eksperta aby zobaczyć metody kontaktu z Ekspertem
teraz dostępny tylko telefon

Witam Was Wszystkich Szanowni Państwo. To mój pierwszy artykuł i mam nadzieję, że nie ostatni: -)

Postanowiłam poświęcić go Kartom Lenormand, na których sama pracuję. Często kiedy zwracacie się do mnie z prośbami o wróżby dla Was to pytacie co to za karty, na czym polega ich system i czy to odmiana Tarota. Niektórzy z Was pytają również czy są bezpieczniejsze energetycznie od Tarota. Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Może na samym początku przedstawię krótką historię tych kart, później w paru zdaniach przybliżę ich „mechanikę” a na samym końcu podzielę się z Wami własnymi przemyśleniami.


HISTORIA KART LENORMAND

Nazwa „karty Lenormand” pochodzi od nazwiska Mlle Marie Anne Adelaide Lenormand, która urodziła się na północy Francji w mieście Alecon w 1772 r. Pierwszą pracę zawodową podjęła bardzo wcześnie bo już jako 11-letnia dziewczynka pracowała w zawodzie krawcowej. Kiedy zaczęła zarabiać, za jedne z pierwszych zarobionych pieniędzy kupiła talię kart do wróżenia od samych Cyganów. W sumie, to oni nauczyli ją wróżenia z kart oraz przepowiedzieli, że stanie się sławna na cały świat i że dorobi się na tym majątku. Swoje pierwsze przepowiednie mała Marie wykonywała dla swojego ojczyma i jego znajomych.

Wraz z upływem czasu okazało się, że przepowiednie młodej dziewczyny sprawdzają się. Zyskiwała coraz więcej klientów co zaowocowało tym, że mając 19 lat prowadziła już własną księgarnię w której to stawiała karty (robiła to nieoficjalnie, ponieważ wszelkie techniki dywinacyjne w tamtych czasach były surowo zabronione).  No cóż, chcąc czy nie, Marie i jej karty zyskiwały coraz większy rozgłos. Stawała się coraz bardziej popularna a co za tym idzie, jej majątek pomnażał się w zaskakującym tempie – mało kto w jej wieku dysponował już taką fortuną. Było to dla niej dość niebezpieczne, ponieważ za duża sława w potępianym zawodzie nie była mile widziana przez tamtejsze władze. Regularnie padała ofiarą aresztowań, mimo wszelakich środków ostrożności. Z jej usług korzystali ludzie różnych klas społecznych i zawodów; nieraz zdarzało się tak, że któryś z klientów mający znajomości wstawiał się za nią, po czym odzyskiwała wolność – na pewien czas oczywiście. Stawiano jej różne zarzuty, bo oprócz oskarżeń o czarostwo, posądzano ją nawet o zdradę stanu. Jej osoba była uznawania za bardzo kontrowersyjną. Mlle Lenormand zmarła w 25 czerwca 1843 roku w Paryżu.      

Karty Lenormand są również potocznie nazywane: „kabałą fransuską; często też są „reklamowane” w taki sposób, że z nich wróżono Napoleonowi Bonaparte i Józefinie, co jest prawdą. Również i para cesarska była klientami Mlle Lenormand – przepowiedziała im ich rozwód, Rewolucję Francuską oraz klęskę inwazji na Rosję. Z przepowiedni francuskiej kartomantki korzystał nawet sam car Aleksander I Romanow.

 

PRACA Z KARTAMI LENORMAND – słów kilka

Większość talii kart Lenormand składa się z 36 kart (piszę większość, ponieważ są talie w których są tzw. „dodatkowe” karty jak np. u Ciro Marchiettiego lub talie z ilością kart rozszerzonych np. talie astromitologiczne). W tym artykule staram się jednak skupić na taliach bazujących na tych „klasycznych lenorkach”.

Talia jest podzielona na 3 grupy kart: karty pozytywne, neutralne i negatywne. Od razu zaznaczę – nie jest to podział sztywny i zaznaczony „z góry”, że tak musi być i kropka. Jest wiele szkół interpretacji tych kart; można podczas wykonywania odczytów kierować się ich założeniami lub polegać na własnej intuicji. Np. dla mnie karta Lis jest kartą neutralną, dla niektórych osób tylko i wyłącznie negatywną.

Do grona kart pozytywnych zalicza się: Koniczynę, Bukiet, Gwiazdy, Bociana, Psa, Serce, Pierścień, Słońce, Księżyc, Klucz, Kotwicę, Ryby. Karty neutralne to: Jeździec, Statek, Dom, Drzewo, Ptaki, Dziecko, Niedźwiedzia, Wieżę, Ogród, Drogi, Księgę, List, Lilie oraz karty Pani i Pana. Z kolei karty negatywne to: Chmury, Węża, Trumnę, Kosę, Rózgi, Lisa, Myszy, Góry oraz Krzyż.

Przytoczony tu przeze mnie podział jest tylko umowny; każdy pewne karty może interpretować na swój sposób o czym wspomniałam już wyżej.

Podczas odczytywania z kart Lenormand bardzo ważna jest kolejność kart, ponieważ to właśnie ich następujące po sobie połączenia dają ostateczny sens wróżby. Wedle tradycji, kart Lenormand nie odwraca się.

Podstawowe opisy i znaczenia danych kart będę przedstawiać Wam w następnych artykułach.

 

MOJE ODCZUCIA I PRZEMYŚLENIA ODNOŚNIE PRACY Z KARTAMI LENORMAND

Karty Lenormand są bardzo intuicyjne i łatwe w odbiorze dzięki prostocie a zarazem wymowności symboli na nich zawartych. Precyzyjnie wyrażają bieg wydarzeń. Są również idealnym kompromisem dla osób, które nie chcą korzystać z kart Tarota i dodatkowo mają np. problemy z interpretacją kart klasycznych. Jeśli ktoś chce spróbować swoich sił we wróżbiarstwie w domowym zaciszu lub rozszerzyć swój warsztat wróżbiarski, gorąco mogę je polecić.

 

Do przeczytania w następnych artykułach.

 

Źródła:

Historia kart opracowana na podstawie: http://kartylenormand.weebly.com/ oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Marie_Anne_Lenormand

Pozostałe informacje: R. George „Podręcznik Kart Lenormand”


Uzyskaj profesjonalną poradę ezoteryczną lub życiową od tego Eksperta

teraz dostępny tylko telefon
Katarzyna Katja
Katarzyna Katja
autor: Katarzyna Katja, odwiedzin: 1792
"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
FacebookYoutubeInstagram
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o.
Copyright 1998-2021 © 4C sp. z o.o.