Udzieliliśmy ponad 4 miliony porad

Ręka Fatimy

Data publikacji: 2020-06-24

Kategoria: Kamienie

Ręka Fatimy

Symbol „Ręka Fatimy” jest znany na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. „Hamsa” była różnie interpretowana przez uczonych jako wyznawców żydowskich, chrześcijańskich lub islamskich oraz jako pogański symbol płodności. Symbol pochodzi z malowideł jaskiniowych.

Nazwa pochodzi od córki Mohammeda Fatimy. Pięć palców reprezentuje 5 filarów islamu, ale jest głównie symbolem używanym do ochrony i używanym jako obrona przed tzw. Złym Okiem. „Złe oko” jest przekleństwem, które uważa się za rzucone przez złe spojrzenie, które zwykle jest skierowane na osobę nieświadomą. Wiele jest kultur, które wierzą, że otrzymanie „złego oka” spowoduje jedno nieszczęście, pecha, zły stan zdrowia, uraz, a nawet śmierć. Inne powiedzenie mówi, że jeśli amulet Ręki Fatimy nosi ślad pęknięcia, oznacza to, że chroni użytkownika przed Złym okiem.

Często „Ręka Fatimy” jest zdobiona okiem. Reprezentuje oko, które widzi wszystko. Oko pilnuje osoby posiadającej „Rękę Fatimy” i ostrzega przed złymi spotkaniami i chroni tę osobę przed jej skutkami.

„Ręka Fatimy” reprezentuje również kobiecość, ponieważ jest pokazana jako święta kobieta. W tradycji żydowskiej odnosi się do „Ręki Miriam” w odniesieniu do siostry Mojżesza i Aarona.

Inna nazwa to „Hamsa” z powodu pięciu palców. Hamesh oznacza 5 w języku hebrajskim lub Kamsah, co ma to samo znaczenie w języku arabskim.

Symbol ten służy do tworzenia różnych form biżuterii ochronnej - amuletów, w tym drobnych zaklęć wplecionych w włosy dziewczynki, aby je chronić. Zwykle jest też namalowany w domach, by bronić się przed złem, czasem czerwoną farbą ze świętych zwierząt. W Izraelu można znaleźć „Hamsas” zrobione z różnych materiałów, które można powiesić na ścianie twojego domu lub firmy lub w pokoju matki oczekującej dziecka. Pomimo wcześniejszego spoglądania na społeczności aszkenazyjskie w Izraelu jest ono dziś powszechnie rozpowszechniane i akceptowane.

Niektóre tradycje wierzą, że Ręka Fatimy powinna być skierowana w dół, aby odpędzić zło, lub skierowana do góry aby przynieść szczęście. Ale to już zostawiam Tobie. Dzięki pozytywnym energiom tego symbolu użytkownik zawsze będzie chroniony.

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"