Sen
Kategoria: Wróżby ogólne
Czym jest sen? Podstawowe znaczenie snu to odpoczywanie całego organizmu, z zanikiem świadomości, narządów wewnętrznych, procesów przemiany. Regeneracja niezbędna dla całego ciała i umysłu. Każdy z nas śni. Budzimy się i zastanawiamy, cóż może oznaczać nasz sen?
To co odwiedza nasz mózg we śnie, szybko znika, często nie pamiętamy snu. A jak pamiętamy, to nas intryguje, niepokoi, zastanawia. Chcemy wiedzieć co sen oznacza, często słyszymy, że coś nam się "wyśniło". Ja również otrzymuję takie pytania, co oznaczał dany sen. Freud pisał, nauczał, że wszystkie sny są aktami myślenia. Jung mówi, że sny ujawniają lęki. "Tam gdzie istnieje lęk, tam pojawia się zadanie". Sny zwracają uwagę na coś. Na to, co dzieje się w naszym życiu. Albo np. na nadmiar obowiązków. Przykładowo śni nam się, że mamy do pokonania setki kilometrów, idziemy, idziemy, a droga jest jeszcze bardzo długa, kręta, wyboista, ciemna, trudna, pełna niekończących się przeszkód... jesteśmy zmęczeni, ale trzeba iść, nie możemy się zatrzymać... kilometrów nie ubywa... budzimy się zmęczeni, w kiepskim nastroju... rzeczywistość mówi, że to będzie trudny kolejny dzień, bo obowiązków nie ubywa, a wręcz przeciwnie, przybyło. Sen oddaje stan naszego umysłu. Komuś innemu śni się np. dziecko, małe dziecko, które stara się iść ale wciąż upada, z rączek wypadają mu zabawki, podnosi i znów je gubi, taki sen może oznaczać, że nie radzimy sobie z wieloma problemami. One budzą niepokój, lęk. Można też w zależności od sytuacji interpretować inaczej taki sen. Np. że jesteśmy niedojrzali emocjonalnie, mało odpowiedzialni, ale to tak jak napisałam, w zależności od sytuacji danej i konkretnej osoby. Sen o chorym dziecku zazwyczaj zwiastuje stratę, problem nieodwracalny. Sny o własnym dziecku symbolizują część własnej jaźni.
Dzieci mogą symbolizować też wydarzenia z własnej przeszłości, z własnych przeżyć. Sny o dziecku, z dzieckiem, mają też bardzo pozytywne znaczenie, np. niewinność, czystość, prostotę, rozwój, przyszłość. Przychylam się do opinii, że sny mają ogromne znaczenie, większe niż sądzimy. W snach przekraczamy granice świadomości. A kiedy zagłębiamy się we własne sny dowiadujemy się więcej o sobie, o relacjach z innymi. Naukowcy twierdzą, że sny kobiet i mężczyzn różnią się. U mężczyzn podobno w snach występuje najczęściej przyroda, aktywność fizyczna, koledzy, nieznane otoczenie. Kobiety częściej śnią o rodzinie, o konkretnych sytuacjach, gdzie występują konkretne osoby, gdzie dominują rozmowy, słowa, rysy twarzy, gesty, kolory. Kobiety obecnie często występują w snach w roli dominującej, agresora, silnej kobiety. Czasy się zmieniły, pozycja kobiet jest coraz silniejsza. Sen jest ulotny, aby móc go przeanalizować, zrozumieć, dobrze jest po przebudzeniu zapisać go. Wszystkim życzę dobrych, pozytywnych snów.