Tarot – różnorodność talii i znaczeń
Kategoria: Tarot
Tarot owiany jest tajemnicą. Nawet dziś trudno powiedzieć, kiedy powstała pierwsza talia i kto ją stworzył. Wiadomo jednak, że tradycja Tarota sięga co najmniej kilkuset lat. Z czasem powstawały nowe talie bazujące na tradycyjnie przyjętej symbolice. Dla wielu ezoteryków, talia Rider Waite’a jest najbardziej podstawową i klasyczną, a także najbardziej popularną.
Mimo to, są też tacy, do których przemawiają inne tarotowe tradycje. Tak, czy inaczej obecnie na rynku ezoterycznym można spotkać się z nieprawdopodobną ilość talii. Niektóre nawiązują do klasycznych tradycji, inne do nordyckich, wiccańskich, szamańskich, a także takie, które bazują na dziełach sztuki lub są całkowicie uwspółcześnione i związane są z popkulturą.
Czy modyfikowanie tradycji Tarota nie narusza jego magicznej mocy? Osobiście uważam, że nie. Tarot powstał w zupełnie innych czasach, niż nasze – wystarczy przecież spojrzeć na pojawiające się w nim postaci. Uwspółcześnianie kart to dopasowanie ich do czasów, w których żyjemy. Oczywiście nie potrzeba nowych „obrazków”, aby przełożyć tradycyjny język kart na XXI wiek. Jednak drugim ważnym aspektem różnorodności kart Tarota, jest ich znaczenie. Nie każda bowiem talia służy dokładnie do tego samego. Niektóre powstały z intencją czytań karmicznych, romantycznych, seksualnych, spraw codziennych itd. Wprawdzie każda karta zawsze odnosi się do tradycyjnie przyjętej symboliki, to w zależności od tego, jaka jest jej współczesna forma, tradycyjne znaczenie nie jest nadrzędne. Twórcy talii wydobywają z kart ich ukryte potencjały, zwracają uwagę na to, co nierzadko bywało pomijane. Talie mają znaczenia. Osobiście moje własne dopasowuje do energii pytającego. Wprawdzie np. Ludy Lescot Tarot przeznaczam głównie do sytuacji romantycznych, to nierzadko zdarza mi się w miłosnych czytaniach skorzystać z Dark Grimoire Tarot, bo to talia ukazująca sekrety duszy, to co ukryte, karmiczne. Zdarza się, że tradycyjny Rider Waite pokaże mi wszystko to, co klient wiedzieć powinien, a czego z pewnością nie ukazałaby mi inna talia. Każda talia, jak każdy człowiek ma swój nieco inny punkt widzenia i mówi nieco innym językiem. Tak więc np. 2 buław w trzech różnych taliach, może mieć trzy nieco inne znaczenia. Podstawowe symbole wciąż zostaną zachowane, ale na pierwszy plan może wychodzić coś, co dotychczas na pierwszy „rzut oka”, nie było wyraźne.
Różnorodność talii to także świetna okazja dla początkujących Tarocistów. Kiedy klasyczny Tarot nie przemawia do nas, można przejrzeć całą ofertę innych talii i z pewnością natrafimy na tą, która nas wybierze i z którą będziemy poznawać mistyczny świat tych wspaniałych kart.