NAJWIĘKSZY SERWIS EZOTERYCZNY W POLSCE

Nie taka ciemność straszna…

Data publikacji: 2017-11-02

Kategoria: Wróżby ogólne

Nie taka ciemność straszna…

Większość z nas nie lubi długich ciemnych wieczorów jesienno-zimowych.Słońce powoduje, że jesteśmy pełni energii i chęci do działania.Kiedy nadchodzi zima staramy się rozświetlić swoje otoczenie na różne sposoby.

Światło jest elementem, który jest niezwykle ważny w życiu człowieka. Pozwala mu widzieć, a zmysłem wzroku odbierane jest ponad 80% bodźców z otoczenia.
Brak światła lub jego niewystarczająca ilość może doprowadzić do depresji, co jest zjawiskiem szeroko znanym w okresie zimowym.Okazuje się jednak,że nadmierne rozświetlanie mroków nocy staje się ogromnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt.


Sztucznie przedłużana długość dnia w naszym rozświetlonym, współczesnym świecie może doprowadzić do desynchronizacji rytmu wewnętrznego.
W największej grupie ryzyka są osoby, które najmniej przebywają na świeżym powietrzu w porze dziennej, czyli pracownicy biur i urzędów, ogółem większość społeczeństwa krajów rozwiniętych.
Nie dość, że aktywują mózg sztucznym światłem od samego rana, to jeszcze pobudzają go dodatkowo po powrocie do domu włączając telewizory, komputery, czy żarówki o dużej mocy.
Są ludzie, którzy bez zapalonego światła nie zasną, ale większość z nas najlepiej śpi w ciemności. Lampa uliczna świecąca nam do okien może powodować bezsenność, bóle głowy lub inne dolegliwości neurologiczne.

Organizm człowieka jest przystosowany do regularnego, 24-godzinnego (dobowego) rytmu, który synchronizuje hormon melatonina. Melatonina jest wytwarzana tylko w ciemność (światło zatrzymuje jej powstawanie).
Zaburzenie jej wytwarzania narusza cykl dobowy, co może prowadzić do problemów ze snem, zmęczenia, rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji, obniżenia wydajności, bólów głowy itp.
Melatonina kieruje też wytwarzaniem innych hormonów (np. adrenaliny, kortyzonu) i działa jako ochrona przeciw chorobom nowotworowym (spowalnia wzrost komórek nowotworowych).

Badania wykazują, że melatonina może brać udział w sterowaniu ciśnieniem krwi i zapobiegać otyłości, cukrzycy, powstawaniu kamieni żółciowych, może spowalniać proces starzenia, zapobiegać zbyt wczesnemu rozpoczęciu dojrzewania płciowego i wiele innych.
Tak jak światło dzienne potrzebne jest dla zdrowego życia, tak samo potrzebna jest ciemność w nocy. Korzystajmy więc z dobrego snu w ciemnym otoczeniu a nasze ciało będzie nam za to wdzięczne.

Brak ciemności w nocy może też zakłócać orientację przestrzenną zwierząt, zmieniać wzajemne zależności pomiędzy różnymi gatunkami i wpływać na psychologię, zdobywanie pożywienia, rozmnażanie, komunikację oraz inne istotne zachowania zwierząt
Zaledwie nieco ponad 100 lat temu, każdy wychodząc przed swój dom w pogodną noc, mógł na niebie zobaczyć tysiące gwiazd i Drogę Mleczną. Nocne niebo było dostępne w pełni swej okazałości niezależnie od tego czy ktoś mieszkał na wsi czy w mieście. Dziś już tak nie jest. W obszarach najbardziej zurbanizowanych jasność nocnego nieba jest tak duża, że widoczne są tylko nieliczne, najjaśniejsze gwiazdy i planety oraz Księżyc.
Oby nasze bezkrytyczne uwielbienie światła i irracjonalna niechęć do ciemności nie sprawiły, że rozgwieżdżone niebo stanie się tylko mglistym wspomnieniem z przeszłości.

"Wszelkie prawa zastrzeżone, treści chroniona prawami autorskimi. Żadna część nie może być wykorzystywana lub kopiowana w jakiejkolwiek elektronicznej, mechanicznej, fotograficznej lub innej formie zapisu bez pisemnej zgody autora"
Facebook
Strona jest zarządzana przez firmę 4C sp. z o.o. Copyright 1998-2024 © 4C sp. z o.o.